Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Aktuální akce
Nové zrcadlové bludiště a kaleidoskopické kino v samotném centru Prahy
 Nové zrcadlové bludiště a kaleidoskopické kino v samotném centru Prahy

Máte chuť zažít něco neobvyklého? Pak se tedy vydejte do nového kaleidoskopického kina zrcadlového bludiště v centru Prahy, Na Můstku. Zajímavá atrakce byla otevřena minulý čtvrtek a jistě se stane lákadlem pro místní obyvatele i turisty v nadcházející sezóně. Duchovním otcem myšlenky zrcadlového bludiště a kaleidoskopického kina je Radúz Činčera (1923-1999), realizace otcovy myšlenky se stala Alena Činčerová.


Ilustrační fotoZrcadlové bludiště s kaleidoskopickým kinem najdete v ulici Na Můstku 3. Jedná se o největší zrcadlový labyrint v České republice. Pro vytvoření dokonalé iluze obrovského prostoru bylo použito více než 80 stejných zrcadel. Iluze je dosaženo vzájemným a velmi promyšleným odrazem obrazů v jednotlivých zrcadlech. Tím je docíleno efektu nekonečných chodeb a optických klamů. Člověk vlastně nikdy přesně neví, v jakém místě bludiště se právě nachází. U návštěvníka tak vzniká dojem, že se může kdykoliv v tomto bludišti ztratit.


Každý návštěvník obdrží před vstupem do bludiště rukavice, aby nedocházelo k nadměrnému osahání zrcadel. Usnadňuje to údržbu bludiště. „I přes toto opatření zabere leštění zrcadel každý den minimálně jednu hodinu,“ uvedl provozovatel Zdeněk Kočík. Případného nárazu do některého ze zrcadel se návštěvník bát nemusí, všechna jsou totiž bezpečnostní a odolávají nárazům bez problémů.


Jakmile se návštěvník proplete složitou cestou mezi zrcadly a dojde šťastně až na jejich konec, čeká jej další bludiště, tentokrát ovšem pouze z čirých skel. Ta ještě více ztěžují orientaci v prostoru, takže k jeho překonání je nutné naprosté soustředění a opatrnost. Bludiště je zakončeno sérií zábavných zakřivených zrcadel, které udělají radost nejen dětem, ale i dospělým.


Kaleidoskopické kino


Ilustrační fotoPo zdolání cesty mezi zrcadly čeká na návštěvníka úchvatné promítání v kaleidoskopickém kině. Otcem myšlenky kaleidoskopického kina je Radúz Činčera. Koncepce kaleidoskopického kina vychází z principu dětského kukátka. Návštěvník má dojem, že sleduje obrovskou trojrozměrnou kouli, která se skládá z velkého množství malých promítacích pláten. Podívaná má výšku 70 metrů a návštěvníka doslova pohltí. V kaleidoskopickém kině jsou umělecké záběry promítány, jak jinak, pomocí důmyslné soustavy zrcadel.


Radúz Činčera


Režisér, dramaturg a scenárista Radúz Činčera je tvůrcem Kinoautomatu na EXPO'67 v Montrealu i mnoha dalších multimediálních projektů. Mezi jeho další nejznámější díla patří: vertikální cinemaskop pro pavilon Britské Kolumbie v Ósace, program The Sound Game Show na výstavě Člověk a jeho svět 1971 v Montrealu, podílel se na výstavách v Kóbe a Vancouveru, show pro kaleidoskopické divadlo v Granadě a mnohé další.


Jeho myšlenku na kaleidoskopické kino spojené se zrcadlovým bludištěm uvedla do života jeho dcera Alena Činčerová. „Je to i připomínka 15. výročí smrti mého otce,“ uvedla režisérka Činčerová. V kině se promítají dvě díla Radúze Činčery – Pohledy na české památky a Praha, třetí natočí právě jeho dcera Alena. Má být inspirován Prahou.


Kde, kdy, za kolik?


Trojrozměrné kaleidoskopické kino společně s jedinečnými bludišti můžete navštívit každý den od 10:00 do 20:00 hodin na adrese Na Můstku 3, 110 00 Praha 1. Vstupné pro dospělou osobu činí 90,- Kč, pro děti a studenty 60,-Kč a zvýhodněné vstupné pro rodiny pak 240,- Kč.


Tak neváhejte a vydejte se prověřit svůj smysl pro orientaci do zrcadlového bludiště! O zábavu nebude nouze!


Foto: praha.eu, Ivan Kuptik, skrz.cz

pchj