Praha.cz

 
Semena a plody na cestách – výstava v Botanické zahradě Praha
Neděle, 07. září 2014 07:39
Semena a plody na cestách – výstava v Botanické zahradě Praha

Co všechno se děje s rostlinami a my to lidským okem nejsme schopni vidět? Jaká je každodennost života rostlin? Co všechno nám z každodenní rutiny rostlinného světa zůstává utajeno? Na tyto a mnohé další otázky se snaží dát odpověď výstava Semena a plody na cestách prostřednictvím velkoformátových fotografií Viktora Sýkory. Prohlédnout si ji můžete v Botanické zahradě Praha od 6. září do 12. října 2014.


Ilustrační fotoAutor fotografií Viktor Sýkora říká: „Ve svých začátcích jsem nejraději fotografoval krajiny a architekturu. O mnoho let později jsem díky moderní technice objevil mikrosvět, který nám leží doslova u nohou. Na rozdíl od našeho makrosvěta zde vládne klid a ticho. Žádná z výprav do mikrosvěta není stejná a na každé z nich objevím nová místa a struktury, které snesou srovnání s mistrovskými díly světových architektů i s nejúchvatnějšími přírodními scenériemi.“


Ve výstavním sále, v Ornamentální zahradě, ve Stráni a foliovém skleníku v severní části zahrady můžete se zatajeným dechem obdivovat tajemný a běžnému zraku skrytý mikrosvět rostlinného světa. Tato neobvyklá podzimně laděná výstava vtáhne návštěvníky do kouzelného světa rostlinné říše. Obrazy jsou vhodně doplněny živými exponáty - rostlinami, které se staly středem zájmu fotografova objektivu.


Viktor Sýkora na svých fotografiích názorně demonstruje, jak se semena rostlin šíří přírodou, jak dlouhou cestu musí mnohá z nich překonat, než se dostanou na místo, kde vyklíčí. Je to neuvěřitelný, skoro pohádkový svět, který diváky fascinuje a který je každodenní rutinou života rostlin. Bez nadsázky se dá říci, že před objektivem fotoaparátu semena rostlin žijí vlastním životem a odhalují nám fantazijní neomezující svět dokonalých tvarů. Vaše představivost má zelenou, stačí se jen dívat, přivřít oči a snít!


Foto: Web Botanické zahrady Praha – Viktor Sýkora, výstava Semena a plody na cestách

pchj