Praha.cz

 
Terakotová armáda navštívila Prahu
Středa, 12. listopad 2014 08:40
Terakotová armáda navštívila Prahu

Od dnešní desáté hodiny mohou první návštěvníci shlédnout unikátní výstavu pod názvem „Terakotová armáda a první čínský císař“. Na Výstavišti v Holešovicích, na ploše 1800m2 se rozprostřela expozice, jejíž součástí je více jak 300 exponátů v nadživotní velikosti. Jedná se o nejkompletnější rekonstrukci posmrtné armády prvního císaře Čchina. V této podobě bude k vidění poprvé a Praha má tu čest být první městem v jejím světovém putování.



„Oproti všem předchozím výstavám, jež byly v souvislosti s Terakotovou armádou dosud v Čechách k vidění, se tato expozice bude také podrobně věnovat životu a hlavním atributům doby, ve které první čínský císař žil,“ sdělil Štěpán Janeček z Beyond Entertainment.


Císař Čchin (původně Čeng) byl první vládce dynastie Čchin, který žil ve třetím století před naším letopočtem. Jako první sjednotil Čínu, zavedl jednotnou měnu i znaky písma. V Číně vládl v letech 246 – 210 před naším letopočtem a po celou dobu jeho vlády se přes 720 000 lidí podílelo na stavbě hrobky. Maozoleum bylo objeveno v roce 1974 náhodně, když tři farmáři vykopávali studnu poblíž města Si-an. Celková plocha naleziště činila přes 56 km2. Nejznámější částí jsou 3 podzemní jámy, ve kterých se nachází vojsko vyrobené z terakotové hlíny složené z 8000 vojáků, 150 válečných vozů a 670 osedlaných nebo zapřažených koní. Z důvodu obav z poškození, nebyla samotná hrobka císaře prozatím odkryta. V roce 1987 byla hrobka čínského císaře zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.


sochy_vojaku.jpg Repliky soch, včetně vozů či koní, a bronzová brnění byly ručně vyrobeny v Číně, v oblasti, kde bylo mauzoleum objeveno. Důraz byl kladen na detail a maximální shodu s originálem. Výstava je rozdělena do několika částí. Nabídne bližší seznámení se sochami, jako jsou znaky charakterizující hodnost vojáka, typ účesu, brnění či založení rukou, ale také původní barevné provedení, které se na originálech dochovalo jen nepatrně. Pro návštěvníky je připraveno promítání dokumentárních filmů na velkých obrazovkách i audio průvodce.


„Abychom lidem přiblížili zážitek z návštěvy pravého mauzolea v Číně, budou do hrobky na Výstavišti nahlížet shora – ze zhruba metrového mola, které povede po celém jejím obvodu,“ . dodává Štěpán Janeček.


Expozice bude v Praze k vidění do 8. února 2015. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00, dokonce i ve svátky. Na prvních pět dnů, do 16. listopadu 2014 včetně, je připravena akční nabídka ve formě slevy 100 Kč na každou vstupenku. Ceny vstupného naleznete na stránkách www.terakotova-armada.cz . Vstupenky lze zakoupit přímo na místě nebo v předprodeji přes portál Ticketpro.


Úvodní foto: commons.wikimedia.org

(ewe)