Praha.cz

 
Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století
Středa, 20. srpen 2014 19:38
Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století

V Jízdárně Pražského hradu můžete ode dneška do 19. října 2014 navštívit výstavu Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století. Výstava ukazuje historické dopravní prostředky z Čech, Moravy a Slezska.


Ilustrační fotoPro návštěvníky je připraveno celkem 17 kočárů a také několikatery sáně a nosítka. Tyto historické dopravní prostředky našich předků jsou důkazem technologické a umělecké zručnosti našich předků. Výstavu vhodně doplňují dětské hračky s tehdy oblíbenou tématikou koní a stájí.


Na výstavě se můžete pokochat krásou kočáru, kterým jezdil poslední český korunovaný král Ferdinand V. Dobrotivý, zblízka si můžete prohlédnout kočár prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Mezi ty nejzajímavější exponáty patří vagón koněspřežné dráhy či speciální lafeta sloužící k pohřbům českých prezidentů. Mimořádnou pozornost si zaslouží náročně zdobený ceremoniální kočáry předních českých hodnostářů, např. vyřezávaná „limuzína“ olomouckého arcibiskupa Antonína Theodora z Coloredo-Waldsee.


Příprava výstavy byla velmi náročná


Výstava Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století byla doposud nejnáročnějším logistickým projektem, který Správa Pražského hradu pořádala. Exponáty byly do Prahy sváženy ze všech koutů naší země, ty nejvzdálenější putovaly ze Zámku Hradec nad Moravicí, z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, z Poštovního muzea v jihočeském vyšším Brodě a mnoha dalších míst. Celkem najely transporty s rozebranými exponáty 30 tisíc kilometrů. Kočáry se transportovaly rozebrané a bylo potřeba hodně opatrnosti a zručnosti, aby vše dopadlo dobře a aby nedošlo k poškození jednotlivých exponátů.


Výstava si vyžádala i speciální stavební úpravu - pod každým kočárem v Jízdárně byla nainstalována speciální roznášecí podlaha. Ta je nutná, protože kočáry mají vysokou hmotnost.


Výstavu bude provázet bohatý doprovodný program včetně soutěže o projížďky kočárem po Pražském hradě. K výstavě vydala Správa Pražského hradu doprovodnou publikaci, kterou si návštěvníci mohou zakoupit v pokladně výstavy. Cena publikace je 215,- Kč.


Vstupné na výstavu se pohybuje od 75 korun (snížené) přes 150 korun (plné) až po 300 korun (rodinné). Návštěvníci s platnou vstupenkou se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek, které se uskuteční v následujících termínech: 23. a 30. 8., 4. a 20. 9, a 2. a 16. 10.


Foto: Web Jízdárny Pražského hradu

pchj