Praha.cz

 
Pozvánka na Dny evropského filmu
Pondělí, 04. duben 2016 12:34
Pozvánka na Dny evropského filmu

Po roce se do Prahy vrací Dny evropského filmu, které nabídnou jakou každý rok nejzajímavější snímky současné evropské kinematografie. Přehlídku 23. ročníku zahájí finsko-estonský film Šermíř (The Fencer) režiséra Klause Härö. Nebude chybět ani tradiční sekce K věci, zaměřená na aktuální téma migrace či LUX Film Prize. Doprovodný program festivalu pak nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku i mnoho dalšího.


O tom, že se mají diváci na co těšit, svědčí i zahajující snímek Šermíř, který se po 58 letech stal prvním finským filmem v nominacích na Zlaté Glóby. Současně se dostal i do úzké nominace devíti snímků, bojujících o cenu Oscar.


Diváci nepřijdou ani o tradiční sekci K věci, která je připravovaná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, a v letošním roce se zaměří na aktuální téma migrace, ovšem nezaměří se na samotný proces cesty, ale spíše na samotné důvody a motivaci k cestě za novým (a bezpečnějším) životem. Příkladem je dokumentární film Haunted. Nebude chybět ani sekce LUX Film Prize, představující tři finalisty filmové ceny Evropského parlamentu LUX. Českým divákům tak kromě vítězného snímku Mustang představí i sociální drama Lekce nebo Mediterranea.


Nebe a led 4 Výběrová sekce v tomto roce Svět patří nám zaměří netradičně svou pozornost na sociální dramata s tématem dospívání. Snímek Tady a potom, držitel několika výročních švédských cen Guldbagge určitě stojí za zmínku. Chybět nebude ani sekce Best Of s „výběrem z hroznů“ evropské kinematografie, doku-sekce €Docs, v jejímž rámci bude předpremiérově uveden snímek oscarového režiséra Luca Jacqueta Nebe a led o polárníkovi a vědci Claudovi Loriusovi, který popsal globální oteplování. Sekce MEDIA – Síla imaginace letos oslavuje filmovou sílu imaginace a představí distribuční snímky, podpořené právě tímto programem. V minulosti představený fokus na evropské thrillery a kriminální filmy měl velký úspěch, proto se na něj organizátoři rozhodli navázat. V letošním roce představí z tohoto ranku další filmy v sekci EuroCrime, a to například španělskou variaci na Temný případ, úspěšný snímek Mokřina.


V programu nebudou chybět ani čeští zástupci. Těmi se letos stávají dva výjimečné české filmy, které na sebe upoutaly velkou pozornost na minulém Berlinale. Jedná se o minimalistické drama Já, Olga Hepnarová dvojice autorů Tomáše Weinreba a Petra Každý či snímek Petra Václava, Nikdy nejsme sami, který na Berlinale získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.


Doprovodný program festivalu nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku ve speciální sekci Film Flavour. Po loňském úspěchu přinesou i letos Dny evropského filmu a uznávaní pražští šéfkuchaři projekce, inspirované trendem Cinema Cuisine. V unikátních prostorách kina Royal opět vznikne pop up restaurace, jejíž menu bude reflektovat téma a prostředí filmu. Diváci se tak mohou těšit na lahodné tříchodové menu, víno a báječný film. Doprovodný program dále nabídne tradiční seminář pro kinaře a panel o vzdělávání filmových profesionálů. Novinkou letos budou studentské a seniorské projekce k výročí úmrtí Williama Shakespeara s lektorským úvodem Martina Hilského.


Dny Evropského filmu se odehrají v Praze ve dnech 7. – 14. 4. (kina Lucerna, Světozor a Royal) a následně v Brně ve dnech 14. – 18. 4. (kino Scala). Ozvěny se odehrají v pak těchto městech a termínech: Boskovice (18. - 20. 4. 2016), Hradec Králové (18. - 20. 4. 2016), Jablonec nad Nisou (18. - 21. 4. 2016), Havířov (21. - 24. 4. 2016), Semily (21. - 24. 4. 2016).


Podrobnější údaje k programu, přehled filmů jednotlivých sekcí a další informace k letošnímu 23. ročníku Dnů evropského filmu naleznete na stránkách www.dnyevropskehofilmu.cz.


Logo a zdroj: www.eurofilmfest.cz

(ewe)