Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Branické divadlo v rekonstrukci
Branické divadlo v rekonstrukci
Pondělí, 05. srpen 2013 09:42
Branické divadlo v rekonstrukci

Branické divadlo, jedna ze zajímavých pražských kulturních institucí, prochází náročnou rekonstrukcí. Jedná se o rozsáhlý projekt, na jehož konci získá scéna nové pokladny, šatny pro návštěvníky, kanceláře provozu a také nové herecké zkušebny. Zároveň dojde k instalaci potřebného klimatizačního zařízení.


Branické divadlo provozuje již celých dvacet let občanské sdružení LETITIA. Instituce nemá vlastní herecký soubor, jedná se tedy o tzv. „stagionu“. To však neznamená, že by nebylo schopno nabídnout divákům kvalitní umělecké zážitky. Jak se dozvídáme z webových stránek divadla, představili se na jeho prknech mnozí významní čeští herci, z nichž je možno uvést osobnosti, kterými jsou například Z. Adamovská, M. Bočanová, N. Konvalinková, D. Morávková, S. Stašová, G. Vránová, M. Donutil, J. Čenský, V. Postránecký, P. Nárožný a mnozí další. Divadlo je známé pestrostí svého repertoáru, nabízejícího dramatické umění pro dospělé, ale i pohádkové pořady pro děti, jež najdeme na programu každou neděli od dubna do listopadu. Nechybí zde ani hudební pořady a o společenský život se tato instituce stará také tím, že nabízí možnost si přijít zatančit. Branické divadlo nezapomíná ani na studenty a seniory, kterým poskytuje slevy na vstupném. Podobně vstřícně se chová k handicapovaným občanům.

Rekonstrukce divadla byla vzhledem k mnohým technickým a stavebním záležitostem omezujícím jeho provoz velice nutná. Stavbu z roku 1925, postavenou svépomocí branických občanů, mimo jiné ohrožovala i vlhkost, s níž se bude rovněž nutné v rámci rekonstrukce vyrovnat.

Největším problémem divadla jsou – ostatně stejně jako u jiných kulturních institucí – finanční prostředky. Divadlo v tomto roce nezískalo grant od hlavního města Prahy, což vážně ohrozilo jeho činnost. Nicméně nachází podporu u městské části Praha 4, která rozsáhlou rekonstrukci, plánovanou do konce měsíce října 2013, financuje. Divadlo si této podpory velmi váží a představitelé občanského sdružení LETITIA doufají, že v listopadu či nejpozději v prosinci tohoto roku opět uvítají vděčné diváky.

(kab)Branické divadlo v rekonstrukci