Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Jak designovat města?
Jak designovat města?
Středa, 23. září 2015 12:43
Jak designovat města?

Jeden z nejvýraznějších akademiků současnosti zabývající se městským plánováním, profesor Matthew Carmona, zavítá na pražské ČVUT, kde bude hovořit o tom, jak může kvalitní design ulic a náměstí ovlivnit prosperitu města či přispět k jeho ekologické udržitelnosti. Přednáška s názvem „Urban design adds value“ se uskuteční ve čtvrtek 24. září od 18.00 hodin.Matthew Carmona je profesorem Bartlett School of Planning při University College London, kde vyučuje městské plánování a urban design. Současně je také poradcem britské vlády. Myšlenka, kterou profesor popularizuje, zní: „Kvalitní veřejná prostranství zvyšují ekonomickou a společenskou hodnotu svého okolí.“


„Pořád ještě máme problém pochopit spojitost mezi dobrým městským designem a hodnotou prostředí,“ říká Carmona. V rámci přednášky konané ve čtvrtek 24. září od 18:00 v sále „Gočár“ Fakulty architektury ČVUT, Thákurova 9, ukáže na příkladu čtyř výzkumných projektů, co městu přináší investice do kvalitního městského prostoru.


„Měnit pražská náměstí a ulice k lepšímu je jedním z našich nejdůležitějších úkolů. Je potřeba si uvědomit, že je to právě tvář veřejných prostranství, co dělá město příjemným pro život jeho obyvatel. Právě proto klademe takový důraz na projekty, jako je třeba rekonstrukce Vinohradské třídy,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček. „Matthew Carmona je výjimečnou osobností, oproti jiným teoretikům stojí jeho poznání o tvorbě města nohama na zemi a poskytuje realističtější, i když často komplikovaný obraz o vztahu mezi procesem tvorby veřejných prostranství a jejich skutečným stavem. Jsme rádi, že jej IPR Praha ve spolupráci s FA ČVUT můžeme v Praze přivítat.“


Urban design jako obor


Urban design vznikl jako samostatný obor před půl stoletím v rámci snahy o synergii při navrhování veřejných prostranství. Vždyť nejlepší návrhy veřejných prostranství vznikají právě ve spolupráci odborníků z několika oborů - architektury, krajinářské architektury, územního plánování, ochrany životního prostředí a sociálních věd, zabývajících se lidským chováním a městskou správou. Urban design jako akademická disciplína mimo jiné zkoumá vztah mezi kvalitou veřejných prostranství ulice či náměstí, a hodnotami, které přináší. Často se ukazuje, že investice do kvalitního designu se městu vrací: městská třída se stromy a lavičkami nejen zhodnocuje přilehlé nemovitosti, ale také přitahuje lidi, kteří pak chodí nakupovat do místních obchodů.


Po přednášce, která bude probíhat v angličtině, bude následovat anglická diskuze, na které vystoupí i ředitelka Kanceláře veřejných prostranství Institutu plánování a rozvoje Prahy Pavla Melková či architekt z FA ČVUT Michal Kohout.


Foto a zdroj: IPR Praha

(ewe)Jak designovat města?