Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Jatka78 – místo pro nové umění
Jatka78 – místo pro nové umění
Úterý, 04. listopad 2014 08:27
Jatka78 – místo pro nové umění

V areálu bývalé Pražské tržnice v Holešovicích vznikl nový prostor s názvem Jatka78, který nabízí ideální podmínky pro žánr nový cirkus. Svůj provoz slavnostně zahájí dnes v 19 hodin a součástí slavnostního večera bude i mše za duše poražených zvířat. Prostor vznikl za podpory souboru Cirk La Putyka, který se žánru věnuje. Otevření se tak zúčastní Cirkus Humberto, Cirkus Tety, Long Vehicle Circus, taneční soubor 420PEOPLE, Jakub Žáček, Anna Polívková a další."Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Haly číslo 7 a 8, které jsme získali do užívání od Hlavního města Praha, sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici. Naším cílem je spolu s dalšími soubory přeměnit tyto budovy právě na domov pro nové umění," uvedl principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák.


Prostor je pronajatý na pět let, ale prozatím bude zahájen pouze dvouměsíční zkušební provoz. Areál musí projít rekonstrukcí a tak budou další představení pokračovat přibližně v dubnu příštího roku.


"V prostoru Jatka78 se sejdou lidé, se kterými jsme spolupracovali nebo byli společně na škole. Připravujeme mezinárodní autorský projekt, kde vystoupí dva herci z Varšavy, jeden z Bělehradu a asi nejznámější Czongor Kassai z Bratislavy, který ale v představení bude mluvit i maďarsky," . řekl režisér Trpišovský.


Po slavnostním zahájení se v dalších dnech mohou příznivci tohoto žánru těšit na představení souboru Cirk La Putyka s názvem Dolls. Jedná se o nejnovější představení a vystupují v něm akrobaté z Německa, Francie i Mexika. Mezi další představení ve zkušebním provozu bude například vystoupení souboru 420PEOPLE, konané 28. listopadu nebo od poloviny prosince mimořádné představení Cirk La Putyka k jejich pátému výročí. Podrobný program a další informace najdete na www.jatka78.cz .


Nové místo by nemělo být určené jen pro vystupování, ale i pro zkoušení a vzdělávání. Je otevřeno pro české i zahraniční soubory a mohou se zde konat i workshopy, konference, diskuze, přednášky, výstavy a happeningy.


Foto: Ilustrační foto - Pixmac

(ewe)Jatka78 – místo pro nové umění