Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Křtiny guerézy pláštíkové přinesly velké překvapení
Křtiny guerézy pláštíkové přinesly velké překvapení
Neděle, 30. srpen 2015 06:22
Křtiny guerézy pláštíkové přinesly velké překvapení

Včera byl na programu v pražské zoo křest prvního letošního mláděte guerézy pláštíkové, které se narodilo samici Lomele poslední červencový den. Opička dostala jméno Lai a křtu se ujal pan Pavel Mikeš, zmocněný velvyslanec pro státy střední Afriky. Avšak na začátku slavnostního aktu chovatelé zjistili, že se u gueréz právě narodilo mládě druhé.


Během křtin se narodilo druhé mládě guerézy pláštíkové Pan Mikeš při svém proslovu uvedl, že během jedné ze svých návštěv africké džungle zjistil, že guerézy pláštíkové fungují jako hodinky. S přesnou pravidelností jej každé ráno budily ve stejný čas svým křikem. O správném načasování se přesvědčili i v samotné pražské zoo, kdy při zahájení křtu porodila v pořadí své šesté mládě samice Lucie.


Africké opice - guerézy pláštíkové - jsou elegantní, černě zbarvení primáti, kteří se honosí pláštěnkou z dlouhých bílých chlupů. Mláďata se rodí čistě bílá a mají krátkou kudrnatou srst, která připomíná beránčí. Návštěvníci pražské zoo najdou rodinku gueréz v dolní části zahrady, v komplexu Vodní svět a opičí ostrovy.


Malý hrabáč po třech měsících k vidění v Africkém domě Kdo do pražské zoo včera zavítal, mohl také poprvé na vlastní oči vidět malého hrabáče, který se narodil v neděli 26. července samičce Kvídě. Momentálně mládě váží přes čtyři kilogramy a stále přibírá na váze. Svůj podíl na tom mají chovatelé, ale také matka Kvída, která o svého potomka jeví zájem a pečuje o něj. V trojské zahradě se podařilo odchovat již tři mláďata hrabáče kapského. To poslední v roce 2004 od zkušené samice Piety, která přišla z Arnhemu již v březí. Mládě mohou návštěvníci vidět i dnes, a to v Africkém domě od 12 do 14 hodin. Mimo zmíněné hodiny bude expozice zakryta.


Mládě se má čile k světu a matka Istrie se o něj vzorně stará V časných ranních hodinách se v pátek 28. července také narodilo dlouho očekávané mládě zebry Böhmovy. Matkou malé samičky je třináctiletá klisna Istrie, která se narodila v irské Fotě a v Zoo Praha žije již od roku 2004. Otcem je desetiletý Henry, který pochází z Arnhemu a do pražské zoo přišel o deset let později, v březnu 2014.


Chovatelé potvrdili, že matka se o mládě vzorně stará a narozená samička se má čile k světu. Návštěvníci mají možnost vidět mládě v expozici zeber Böhmových v horní části zoo, nedaleko Pizzerie Černohouska.


Foto a zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

(ewe)Křtiny guerézy pláštíkové přinesly velké překvapení