Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Letiště Praha instaluje na obou terminálech nové detektory výbušnin
Letiště Praha instaluje na obou terminálech nové detektory výbušnin
Sobota, 19. září 2015 12:17
Letiště Praha instaluje na obou terminálech nové detektory výbušnin

Prvním zářijovým dnem letošního roku vstoupila v platnost upravená evropská pravidla bezpečnosti. Provozovatel Letiště Václava Havla Praha na ně zareagoval a investoval přibližně 30 milionů korun do nového systému detektorů výbušnin. Nová zařízení tak mohou nahradit současnou formu celotělové kontroly cestujících pohmatem a tím u některých osob celý proces bezpečnostní prohlídky výrazně zrychlit.


Na obou terminálech Letiště Václava Havla Praha je celkem 30 nových, tzv. stopových, detektorů výbušnin. Výhledově však Letiště Praha plánuje zajistit celkově 39 kusů těchto moderních zařízení. Detektory jsou natolik citlivé, že dokáží identifikovat případná zbytková množství výbušných látek u cestujícího či v jeho zavazadlech. „Ačkoli je již dnešní úroveň zabezpečení Letiště Václava Havla Praha v mezinárodním srovnání na vysoké úrovni, je investování do podobných moderních technologií nezbytné, abychom si tuto úroveň udrželi i do budoucna,“ vysvětlil důvody pořízení nových detektorů předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř.


Investice do 39 nových zařízení pokrývá nejen obměnu stávajících zařízení, ale současně i navýšení jejich počtu umožňující rozsáhlejší využití v procesu bezpečnostní kontroly, včetně nákladů na desetiletou podporu provozu a dodávek náhradních dílů.


Průběh kontroly


Kontrola je jednoduchá, nejdříve bezpečnostní pracovník získá stěrem ze zavazadla, z oděvu či povrchu těla cestujícího kontrolní vzorek, který následně vloží do zařízení k prověření možné kontaminace výbušným materiálem. „Celý proces získání stěrů i vyhodnocení trvá okolo 20 vteřin a pro cestujícího nepředstavuje nic nepříjemného. Naopak, v mnoha případech je tato kontrola pro cestujícího přínosem, protože z velké části nahrazuje jinak nezbytné a pro cestující ne příliš příjemné celotělové podrobné ruční prohlídky,“ popsal princip fungování Václav Řehoř.


Důvody pořízení nových detektorů


Důvodem instalace detektorů je upravená evropská legislativa, která zkvalitňováním bezpečnostních procesů reaguje na nové či modifikované bezpečnostní hrozby, jako jsou například podomácku vyráběné výbušiny či sofistikované nástražné výbušné systémy. Ačkoli princip stopové detekce výbušnin není nový a podobná zařízení se na letištích používají již desítky let, dochází k neustálému zlepšování detekčních i provozních parametrů zařízení. Nové detektory, které se objeví na Letišti Václava Havla Praha, prošly náročnými certifikačními testy realizovanými pod hlavičkou Evropské konference pro civilní letectví.


Foto a zdroj: Letiště Václava Havla Praha

(ewe)Letiště Praha instaluje na obou terminálech nové detektory výbušnin