Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Nové využití Werichovy vily
Nové využití Werichovy vily
Středa, 29. říjen 2014 15:55
Nové využití Werichovy vily

Občané Prahy 1 se mohli od 18. září do 18. října zapojit do ankety o využití Werichovy vily na Kampě. Rozhodovali se mezi návrhy od tří firem. Zájem projevilo Museum Kampa, nezisková organizace Post Bellum a Charta 77. V anketě hlasovalo celkem 9514 lidí. Z tohoto počtu bylo obyvatel Prahy 1 jen 307. Největší počet hlasů získal návrh od Musea Kampa, který má v plánu vytvořit muzeum Voskovce, Wericha a básníka Holana. Na druhém místě skončil projekt od Post Bellum, třetí byla Charta 77.Vedení městské části se snaží o pronájem památky více než deset let. Při posledním výběrovém řízení, na počátku letošního roku, zvolila komise za vítěze Nadaci Jana a Medy Mládkových. Na druhém místě skončilo Post Bellum, na třetím Charta 77. Zastupitelé se ale nedokázali dohodnout na vítězi a tak pověřili občany. Ti jim tak v anketě potvrdili jejich výběr. Pouze 24 si nedokázalo vybrat ani jednu z možností.


Museum Kampa by chtělo oživit Werichovu vilu vytvořením kulturně-společenského centra, kde by byla stálá expozice týkající se Jana Wericha, Jiřího Voskovce a básníka Vladimíra Holana, který byl také jedním z obyvatelů vily. Krom toho by chtěli pořádat dočasné výstavy, doprovodné akce k výstavám, přednášky, festivaly nebo divadelní představení. Tento projekt podpořilo 6898 hlasujících.


Plánem organizace Post Bellum bylo vytvořit místo, zaměřené na výstavy, výchovu nebo komunitní aktivity. Mělo vzniknout centrum dokumentující totalitní režim 20. století a archiv slavných obyvatel vily Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Vladimíra Holana. Byl by zde i prostor pro besedy, divadelní představení, koncerty atd. Návrh získal 2098 hlasů.


Místo mezigeneračního setkávání s knihovnou, galerií, divadelním sálem, prostorem pro pohybové aktivity a malou kavárnou chtěla vytvořit Charta 77. Pro tento návrh hlasovalo pouhých 494 osob. Zástupci z Charty 77 však uzavřeli memorandum o případné vzájemné spolupráci při spravování vily s Nadací Jana a Medy Mládkových.


Na hojné účasti v anketě se podepsalo nejen její téma, ale i široká nabídka v možnostech hlasování. Lidé svůj názor mohli vyjádřit pomocí hlasovacích lístků, ale i z pohodlí domova prostřednictvím webového formuláře nebo SMS.


Foto: Praha.eu

(ewe)Nové využití Werichovy vily