Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Poprvé v Česku, a to v pražské zoo, se narodilo mládě gibona stříbrného
Poprvé v Česku, a to v pražské zoo, se narodilo mládě gibona stříbrného
Čtvrtek, 30. červenec 2015 06:51
Poprvé v Česku, a to v pražské zoo, se narodilo mládě gibona stříbrného

Noc na středu 29. července proměnila pražskou zoo v první zoologickou zahradu v Česku, ve které se narodilo mládě vzácného primáta gibona stříbrného (Hylobates moloch). Matka Alangalang, která byla prvorodičkou, se o mládě vzorně stará a pozadu není ani samec Flip, který jako vzorný otec na rodinu pečlivě dohlíží.


„V loňském roce jsme spojili nový chovný pár gibonů stříbrných. Desetiletá samice Alangalang k nám přišla ze Zoo Howletts, stejně starý samec Flip z mnichovské zoo. Oba giboni, kteří žijí převážně monogamním způsobem života, v sobě k naší radosti hned našli zalíbení a začali se pářit. Už jedno z prvních páření bylo úspěšné a tak, po sedmiměsíční březosti, porodila Alangalang v noci na dnešek své první mládě. Oba rodiče se zatím starají vzorně. Alangalang, která má odkoukané odchovy několika svých mladších sourozenců, ho správně očistila a neustále ho nosí na břiše. Je natolik klidná, že si chodí bez problému na krmení i v přítomnosti chovatelů, vůbec nevypadá jako prvorodička. Flip je velmi opatrný a jen se pohybuje v její blízkosti a dává na ně pozor,“ radoval se z nového vzácného přírůstku kurátor primátů Vít Lukáš.


Samice gibona stříbrného Alangalang se svým prvním mládětem Chovatelé mládě s celou rodinou bedlivě sledují. Nejbližší hodiny a dny však budou pro život mláděte nejdůležitější. Zatím se situace vyvíjí nadějně. Mládě má velmi dobrý úchopový reflex, a přestože ho Alangalang dává k prsu v úkrytu jejích dlouhých končetin, už bylo zjištěno, že saje mléko.


Giboni stříbrní patří mezi velmi ohrožený druh. V přírodě jsou tzv. endemitem indonéského ostrova Jáva. Jsou vzácnými chovanci i v lidské péči, na celém světě jich žije, s výjimkou volné přírody, jen něco kolem šedesáti jedinců. V České republice se tento druh objevil poprvé v loňském roce.


Porod nového mláděte je vůbec první porodem tohoto vzácného stříbrného primáta v historii českých a slovenských zoologických zahrad. A kde jej návštěvníci mohou vidět? Giboni stříbrní jsou umístěni ve spodní části pražské zoo na jednom z ostrovů Vodního světa.


Foto a zdroj: Zoo Praha, foto: Vít Lukáš

(ewe)Poprvé v Česku, a to v pražské zoo, se narodilo mládě gibona stříbrného