Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Pražská botanická zahrada má jedny z největších agáve v České republice
Pražská botanická zahrada má jedny z největších agáve v České republice
Úterý, 07. červenec 2015 11:39
Pražská botanická zahrada má jedny z největších agáve v České republice

Trojská botanická zahrada se pyšní dalším úlovkem. Našly zde domov jedny z největších agáve v České republice. Sukulenty jí věnovala pražská zoologická zahrada, avšak jejich přeprava nebyla jednoduchá. Váhu obou agáve lze přirovnat k váze slona indického, dohromady totiž váží zhruba dvě tuny. Jelikož se nevešly do standardních nádob, je každá zasazena do kontejneru na odpad. Ten společně se substrátem a sukulentem pak váží okolo tří tun.


Agáve se dožívají zhruba padesáti let. Celý život shromažďují energii, aby mohly na sklonku svého života vykvést a uhynout. Do České republiky se agáve dostaly před 45 lety ze Španělska, kdy si je jako malé sazenice přivezla jejich původní majitelka. Následně oba sukulenty zdědil její synovec, který je umístil kvůli jejich objemnosti do velké haly. Jelikož hala musela projít rekonstrukcí, daroval je pražské zoologické zahradě.


„Transport agáve byl trochu oříšek. Samozřejmě jsme přepravovali každou zvlášť. Nejdříve jsme to však zkoušeli vysokozdvižným vozíkem, ten ale sukulent nezvládl zvednout. Proto nám pražská zoo, od které jsme agáve získali, zapůjčila nakládač, kterým vozí zvířatům krmivo,“ popsal převoz obrovských sukulentů hlavní zahradník trojské botanické zahrady Eduard Chvosta.


Agáve má jen jeden cíl, a to vykvést. Dle slov Eduarda Chvosta se v průběhu života zvětšuje a stárne. Po dosáhnutí potřebného věku a hmotnosti několik a set kilogramů, vykvete. Po celý svůj život sbírá sílu a energii, kterou pak předá do květenství. Z přibližně pětimetrového květního stvolu fialovo-zelené barvy, který na ní vyroste, vykvetou stovky květů žlutavé barvy. Po opadání květů začnou listy schnout a agáve uhyne. Často se však stane, že z báze umírajícího sukulentu vyrostou nové mladé agáve.


Agáve se dožívají vysokého věku. „Tento druh sukulentu je adaptovaný na sucho, protože na mexických pouštích, kde se původně vyskytoval, neprší i několik let. Proto v sobě udržuje velké zásoby vody. Například agáve v naší zahradě je přibližně z 85 % tvořená vodou,“ dodal Chvosta.


Logo a zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)Pražská botanická zahrada má jedny z největších agáve v České republice