Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Se lvy indickými mají v pražské zoo velké plány
Se lvy indickými mají v pražské zoo velké plány
Pondělí, 22. září 2014 18:49
Se lvy indickými mají v pražské zoo velké plány

Trojice lvů indických je nově k vidění v pražské zoo. A jejich chovatelé mají velké plány! V budoucnu nehodlají zaměřit právě na chov lvů indických. Zatím se jim podařilo navázat kontakty přímo s indickými partnery. Problémem evropských chovů těchto majestátných zvířat je to, že již dvacet let nebyly oživeny novou krví. A to teď chce pražská zoo změnit!


Lev indickýNež se podaří dohodnout a zrealizovat odpovídají výměnu z Indie, přicestovali do Prahy 3 lvi indičtí z Německa. Jedná se o samce Paryse a samice Kalindi a Sajani.


„Samec Parys zde není nováčkem. V Praze pobýval již krátce v roce 2004 a v letech 2010 až 2012,“ uvedl v tiskové zprávě kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. Parys a Kalindi se stali rodiči osmi lvíčat, která přišla na svět v Německu. Sajani je jedním z jejich potomků. Narodila se jako nejmladší z trojčat a v současné době má 17 měsíců. Společně s matkou by se měla ve výběhu objevit zřejmě začátkem října.


Parys, Kalindi a Sajani nahradili v Praze samici Aishu. Ta v rámci Evropského záchovného programu EEP zamířila do Izraele. Pravidelným návštěvníkům pražské zoo bude jistě Aisha chybět, ale dá se předpokládat, že nová lví rodinka ji dokáže nahradit.


Zoo Praha - logo „Evropské chovy trpí tím, že po dvacet let nebyly oživeny novou krví. Navázali jsme proto spolupráci přímo s indickými partnery,“ nastínil plány do budoucna ředitel zoo Miroslav Bobek. Nezbývá, než držet palce, aby se záměr podařil a aby z něj měli užitek všichni – chovatelé, návštěvníci zoo a lvi indičtí!


Lev indický


Samci lva indického žijí mimo smečku, samotářsky. A na rozdíl od lvů afrických sami aktivně loví. Se samicemi se sdružují pouze za účelem páření a u stržené velké kořisti. Smečky jsou pak záležitostí lvic a mláďat, což logicky znamená, že jsou méně početné než smečky afrických lvů.


Věděli jste, že lev je mezi kočkovitými šelmami jediný, který vykazuje výraznou pohlavní dvojtvárnost. Samec je větší než samice a má navíc typickou hřívu. Mláďata jsou skvrnitá a teprve ve třech letech zcela přebarví do plavé hnědi dospělých. Charakteristickým znakem lvů je ocas zakončený štětkou dlouhých chlupů.


Foto: Zoo Praha – archiv, Jiří Trojánek

pchjSe lvy indickými mají v pražské zoo velké plány