Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti V trojské botanické rostlině se daří i vinné révě
V trojské botanické rostlině se daří i vinné révě
Sobota, 10. říjen 2015 14:16
V trojské botanické rostlině se daří i vinné révě

Na živiny bohatá půda, výborná poloha, příznivé počasí a hlavně starost pracovníku botanické zahrady se podepsali na vyšším výnosu vinné révy oproti loňskému roku. Z Vinice sv. Kláry, která je druhou největší ze sedmi pražských vinic a je nedílnou součástí trojské botanické zahrady, sklidili pracovníci a dobrovolníci přes 25 tun vinné révy, což je o 5 tun více než v loni. Podle odhadů by měla být i kvalita vína lepší, než jaké dosáhl ročník 2014.


„Zhruba od června začala tropická vedra a sucha s občasnými bouřkami. Pozitiva tohoto trendu byla v tom, že se použilo o dva chemické postřiky méně než obvykle, tedy pouze čtyři. Velké sucho panovalo i před sklizní, a proto vinná réva netrpěla plísní šedou. Sklidily se tak zdravé hrozny, které jsme u nás ve sklepě následně zpracovali,“ popsal Martin Beránek, vedoucí Vinice sv. Kláry.


Víno ze zdejších hroznů se v botanické zahradě vyrábí již od roku 2009. Ve sklepě pod vinicí, kde se výroba nachází, si mohou zájemci objednat exkurzi či posezení s přáteli. „Máme velmi moderní nerezovou technologii počínaje peristaltickým čerpadlem, tanky s řízeným kvašením, cross flow filtrem a konče vlastní automatickou lahvovací linkou, nedílnou součástí jsou i sudy Barrique, kde zraje převážně Rulandské modré minimálně po dobu dvou let. Odhaduji, že z letošní sklizně vyrobíme okolo 18 500 lahví výborné kvality. Doufám, že letošní vína budou minimálně tak úspěšná, jako ta z roku 2014. S nimi jsme získali třináct ocenění,“ dodal Martin Beránek.


I přes velmi vyzrálé hrozny, které většinou dosáhly kvality pozdního sběru a výběru z hroznů, se trojská botanická zahrada rozhodla vína od ročníku 2015 označovat jako Česká zemská vína. „Zákazníci vyhledávají kvalitní vína, aniž by musela být značena jako například výběr z hroznů, což je pouze známka vyzrálosti hroznů, nikoliv kvalitativní údaj o víně,“ doplnil vedoucí Vinice sv. Kláry.


V samotném srdci vinice, v historickém viničním domku, se nachází vinotéka, kde mohou milovníci vína ochutnat víno z Vinice sv. Kláry. Ve stylové místnosti s krbem pořádá botanická zahrada pravidelné degustace, z malebné terasy se pak nabízí krásný výhled na vinici, Trojský zámek a dech beroucí panorama Prahy.


Foto: pixabay.com

Zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)V trojské botanické rostlině se daří i vinné révě