Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Včelám se v Praze daří dobře, přesto jich zde ubývá
Včelám se v Praze daří dobře, přesto jich zde ubývá
Neděle, 23. srpen 2015 07:04
Včelám se v Praze daří dobře, přesto jich zde ubývá

Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, včelám na území hlavní metropole se daří produkovat v průměru o 20 až 30 procent více medu než v zemědělských krajinách. Přesto má zde počet včelstev, i díky měnícímu se životnímu stylu Pražanů, klesající tendenci. Jinde v Česku naopak lidí, kteří se věnují chovu včel, přibývá. Snahou odborníků je klesající trend zvrátit, a proto pořádají kurzy pro zájemce i učitele.


„Protože Praha má poměrně mnoho rozptýlené zeleně. Ve větších městských parcích naleznou včely lepší pastvu po celý rok než ve volné zemědělské krajině,“ řekl v rozhovoru pro ČTK předseda Spolku pro rozvoj včelařství Mája Václav Švamberk. Jelikož jsou v Praze vysázeny takové druhy stromů a záhonů, že kvetou po celý rok, mají pražské včely potravy víc, než kolik jí spotřebují. „V jarním období na některých kvetoucích rostlinách nenajdete ani včelu,“ dodal k situaci Václav Švamberk.


Přestože včely v Praze dobře prosperují, počet včelstev se od šedesátých let zmenšil přibližně na desetinu. Zatímco v roce 1995 bylo v Praze po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v České republice tenkrát během několika let došlo, ještě asi 720 včelařů a 5300 včelstev, v loňském roce už zbývalo jen 3200 včelstev u 360 včelařů. Za úbytkem stojí jednak změna životního stylu Pražanů, ale také zastavování prostorů v okrajových částech metropole, které dříve sloužily například jako zahrádky.


„Hlavní význam včelařství ale nespočívá vůbec v produkci medu, ale je především v opylovací činnosti, která je potřebná pro udržení druhové pestrosti v přírodě,“ doplnil Švamberk. Na území celé České republiky je asi 53 tisíc včelařů, kteří mají přes půl milionu včelstev, a v posledních letech jejich počty narůstaly. Ročně vyprodukují asi osm tisíc tun medu, jedno včelstvo mezi deseti a dvaceti kilogramy.


„Zatímco mimo Prahu počty včelařů za posledních několik let vzrostly poměrně významně, asi o deset procent za posledních pět let, tak v Praze pokračuje klesající trend,“ dodal Švamberk. Spolek pro rozvoj včelařství Mája proto na podzim začíná s kurzy pro zájemce o chov včel a učitele. Školit se budou v květnu otevřeném Včelařském areálu Mája v pražské Ruzyni.


Foto: pixabay.com

Zdroj: ČTK

(ewe)Včelám se v Praze daří dobře, přesto jich zde ubývá