Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Chov orlosupů v pražské zoo posílil mladý pár z Haringsee v Rakousku
Chov orlosupů v pražské zoo posílil mladý pár z Haringsee v Rakousku
Čtvrtek, 30. říjen 2014 11:06
 Chov orlosupů v pražské zoo posílil mladý pár z Haringsee v Rakousku

Pár mladých orlosupů přivezl do Prahy koordinátor Evropského záchranného programu (EEP) orlosupů bradatých Dr. Hans Frey. Pražská zoo s ním dlouhodobě spolupracuje zejména na návratu orlosupů do Alp. Dvojice orlosupů bradatých doplní své „kolegy“, kteří v Praze žijí již od roku 1971.


„Může to znít až neuvěřitelně, ale starý pár orlosupů bradatých je u nás přes čtyři desetiletí. Za tu dobu odchoval devět vlastních mláďat a pěstounsky ještě dalších osm mláďat podložených z jiných evropských zoo. Některá z nich byla vypuštěna zpět do volné přírody v Itálii, Rakousku, Švýcarsku a ve Francii,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Starý pár orlosupů bradatých zůstane v Zoo Praha v zázemí, kde bude samec stále ještě využíván pro pěstounskou péči.


„Naše samice už několik let nesnáší vejce, proto samec odchovává mláďata podložená z jiných zoologických zahrad. Jedná se o nejstarší pár orlosupů bradatých v Evropě, oba ptáci se ale stále těší celkem dobrému zdraví. Bohužel již začínají mít problémy dostat se na hnízdo umístěné vysoko na skále. Proto jsme se rozhodli je přesunout do zázemí, kde je pro ně připravena prostorná voliéra, kde se mohou pohodlně dostat na hnízdo a užít si zaslouženého orlosupího důchodu,“ dodal Antonín Vaidl, kurátor ptáku Zoo Praha.


Pražská zoo má s chovem orlosupů bradatých bohaté zkušenosti, což byl základní předpoklad pro to, aby se jí podařilo získat mladý pár s cennou krví, která je zatím v chovech málo zastoupená. Oba ptáci se narodili v roce 2007 a původně byli odchováni v Řecku.


„Právě teď se dostávají do reprodukčního věku. Díky cenné krvi, kterou tito orlosupi mají, by první dvě až tři mláďata byla určitě použita do chovu. Teprve ta další by na základě rozhodnutí koordinátora chovu mohla být zapojena do programu reintrodukce do volné přírody,“ dodal Antonín Vaidl.


Přejeme tedy mladému orlosupímu páru hodně mláďat a Zoo Praha hodně úspěchů v jejich odchovu!


Foto: zoopraha.cz, tisková zpráva, foto Petr Hammerník

pchjChov orlosupů v pražské zoo posílil mladý pár z Haringsee v Rakousku