Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Historickou budovu Národního muzea čekají opravy, potrvají 3,5 roku
Historickou budovu Národního muzea čekají opravy, potrvají 3,5 roku
Pátek, 24. duben 2015 13:03

Národní muzeum slavnostně předalo v pondělí 20. dubna 2015 za přítomnosti předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra kultury Daniela Hermana svou Historickou budovu Sdružení M-P-I Národní muzeum, jež vyhrálo tendr na její rekonstrukci. Může tak začít tolik potřebná a očekávaná záchrana této jedinečné národní kulturní památky.



Po rekonstrukci, která je plánována na 42 měsíců, a díky které dojde zároveň k propojení novorenesanční Historické budovy s Novou budovou Národního muzea, vznikne v centru Prahy unikátní muzejní komplex otevřený a vstřícný všem skupinám návštěvníků. „Dnešním dnem skončila dlouhá a náročná přípravná fáze rekonstrukce a začíná vlastní oprava. Pracovníky Národního muzea čeká několik let náročné, ale krásné práce. Mohu veřejnosti slíbit, že všichni uděláme maximum pro to, aby se Národní muzeum co nejdříve znovu otevřelo a záviděl nám ho celý svět,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Proč je nutná rekonstrukce Historické budovy Národního muzea?

Budova Národního muzea byla dokončena v roce 1891 podle návrhu architekta Josefa Schulze. Jednalo se o velkoryse řešený muzejní palác a zároveň symbolické místo naší vlasti. Od roku 1891 však budova nebyla výrazněji opravována, naopak v průběhu doby byla opakovaně a těžce poškozována. V roce 1945 ji zasáhla německá bomba, v roce 1968 se stala terčem střel sovětských vojáků a v 70. letech došlo k narušení její statiky při budování trasy metra A. Zároveň byla necitlivě odříznuta od Václavského náměstí a Vinohrad magistrálou a začala trpět prašností a vibracemi. Při hledání místa pro stavbu muzejní budovy formuloval v roce 1864 zemský sněm požadavek, aby stála na místě, které by „od středu města nebylo příliš vzdálené, avšak přece tiché a klidné, ze všech stran svobodné a přístupné“ a „jehož čistota a klidnost proudem života všedního příliš rušena býti nemá“. Realita v 21. století je však úplně jiná. Muzejní budova již přestala být technologicky a provozně vhodná. Je ve velmi špatném stavu. V roce 2011 bylo dokonce ze strany Hasičského záchranného sboru doporučeno ji pro návštěvníky uzavřít. Také expozice již byly zastaralé a postrádaly ucelenou koncepci.

Proměna Národního muzea v moderní muzejní komplex

Novorenesanční budova architekta Josefa Schulze byla pro muzejní účely postavena velice kvalitně. Při rekonstrukci nebude zásadním způsobem měněna její původní dispozice. Přesto však budova pro návštěvníky dozná několika změn. Budou zastřešena obě muzejní nádvoří, což vytvoří prostor pro vystavení velkorozměrných exponátů, ale také místo pro kavárnu, koncerty a společenské akce. Zpřístupněna bude kupole budovy, ze které je nádherný pohled na celou Prahu. Propojením Historické budovy s Novou budovou podzemní chodbou vznikne moderní muzejní komplex otevřený a vstřícný všem skupinám návštěvníků. Součástí proměny Národního muzea je pochopitelně i vybudování nových expozic. Zachován bude koncept historicko-přírodovědného muzea, expozice však budou tvořit jeden komplexní celek a vyprávět ucelený příběh za použití moderních metod a technologií. Muzeum bude mít několik návštěvnických okruhů a zohlední specifické potřeby různých skupin návštěvníků. Zvláštní pozornost bude věnována vzdělávání a komunikaci s dětmi a mládeží. V Historické budově vznikne i „Klenotnice Národního muzea“ s těmi nejvzácnějšími exponáty ze sbírek muzea, v Nové budově pak velkorysá multimediální expozice „Země a život“ a „Dětské muzeum“ zaměřené na nejmenší návštěvníky. Samozřejmostí budou restaurace, kavárny, muzejní obchody, kongresové sály, učebny pro školy, dětské a odpočinkové koutky. Výstavní plocha muzea se díky rekonstrukci zvětší téměř dvojnásobně.

Realizace rekonstrukce a nových expozic

Stavbu realizuje Sdružení M-P-I Národní muzeum, složené z firem Metrostav, Průmstav a Imos Brno, které ve výběrovém řízení nabídlo cenu 1.636.365.865,51 Kč včetně DPH.Všichni členové sdružení mají bohaté zkušenosti s obnovou historických objektů. Jeho vedoucí účastník Metrostav rekonstruoval řadu památkově chráněných budov v celé ČR. V Praze to byly v poslední době Klementinum 1. etapa, Fantova kavárna na hlavním nádraží nebo Hotel Imperial. Práce jsou plánovány na 42 měsíců. Zahájeny budou pasportem (dokumentací stavu budovy) a ochranou uměleckých prvků, a následně započnou vlastní stavební a restaurátorské činnosti.Rekonstrukce by tak dle smlouvy se zhotovitelem měla být hotová do října 2018, tedy v roce 200letého výročí založení instituce. Národní muzeum by chtělo budovu velkého architektonického, uměleckého a historického významu zpřístupnit veřejnosti ke konci roku 2018, i pokud se do této doby nepodaří zrealizovat všechny plánované expozice.

Na nové expozice je vyčleněn samostatný rozpočet ve výši cca 483.000.000 Kč. V současné době je již kompletně připravena architektonická soutěž na výběr hlavního architekta nových expozic, která bude vypsána bezodkladně po jejím schválení ze strany Ministerstva kultury České republiky.






Zdroj: Národní muzeum


Foto: Fotoarchiv Národního muzea



(zem)

Historickou budovu Národního muzea čekají opravy, potrvají 3,5 roku