Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Jaro přinese vodu do pítek a opravené turistické značení
Jaro přinese vodu do pítek a opravené turistické značení
Pátek, 22. duben 2016 07:08
Jaro přinese vodu do pítek a opravené turistické značení

Praha je unikátním místem nejen co do množství památek a zajímavostí, ale i v hustotě turistických značek. Proto se na ně před hlavní turistickou sezónou zaměřila pozornosti pracovníků Technické správy komunikací hl. města Prahy. Kromě stavu turistického značení se věnují i návratu vody do pítek po zimní přestávce.První rozsáhlý výběr tras pro pěší návštěvníky hlavního města se uskutečnil v rámci akcí konaných u příležitosti udělení čestného uznání „Evropské město kultury roku 2000“ hlavnímu městu Praze. První trasy pro pěší turisty, které je vedou k významným kulturním a turistickým cílům, najdeme samozřejmě v historickém centru Prahy. Při jejich prvním vyznačení bylo použito zhruba 1300 informačně orientačních značek, které se stále obnovují a doplňují. V dalších letech byly označovány další cíle, až do současného počtu přibližně 350 sestav, které sahají i za rámec historického centra.


Do opravy turistického značení se minulý rok investovalo přibližně 120 tisíc korun, v letošním roce zatím TSK opravila značení za zhruba 20 000 Kč, a tato částka s přicházející turistickou sezónou dále poroste. Na jaře starost o turistické a dopravní značení nekončí, právě naopak. Loni padlo jen na Praze 1 asi 190 000 Kč na odstraňování nálepek a grafiti ze svislých dopravních značek.


Fenoménem posledních let jsou tzv. stickers a oddělení dopravního značení TSK v boji s nimi jako prevenci umisťuje již několik let v centru samolepky apelující na jejich nelepení na dopravní značky. „Dopravní značky představují důležitý dopravně bezpečnostní prvek v úpravě provozu na pozemních komunikacích. Jejich poškozování nebo ničení může být kvalifikováno jako přestupek nebo i jako trestný čin a lze uložit pokutu až do výše 300 tisíc korun,“ uvedl k problému stickers šéf TSK Ladislav Pivec.


Fontány a pítka jsou v provozu od května do října. Všechna pítka, která jsou napájena vodou z veřejného vodovodního řadu, procházejí pravidelnými kontrolami i v průběhu letní sezóny. Některá z nich jsou označena nápisem PITNÁ VODA a obyvatelé a i návštěvníci metropole je rádi využívají k osvěžení v horkých letních dnech. Vzhledem k loňskému tropickému létu činila roční spotřeba vody přibližně 5500 kubíků. Z hygienických důvodů se musí několikrát týdně vyčistit odpadní mřížky a otvory a seřídit optimální výšku tryskající vody.


Celkové roční náklady na obsluhu, údržbu a čištění představují zhruba 700 tisíc korun. Po zimě byla provedena stavební údržba strojoven a šachet pítek a fontán, která vyšla na 87 000 Kč. K větším závadám v průběhu zimy nedošlo. Ve správě TSK je celkem 9 pítek (Celetná, Zítkovy sady, náměstí Republiky, Dětský dům, U Bati, Na Slupi, Na Hřebenkách, Loretánské náměstí a Ungelt) a 3 fontány (Mánesův most protivodní strana, Mánesův most povodní strana, Černý most).


Zdroj a úvodní foto: tsk-praha.cz

(zmk)Jaro přinese vodu do pítek a opravené turistické značení