Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Kampu zatraktivní výstava o Karlu čtvrtém
Kampu zatraktivní výstava o Karlu čtvrtém
Pátek, 22. duben 2016 15:09
Kampu zatraktivní výstava o Karlu čtvrtém

V pondělí bude otevřena poutavá venkovní výstava pod názvem Karel IV. Jaký byl? , věnovaná osobnosti tohoto největšího českého panovníka. Expozici bude na pražské Kampě od pondělí 25. dubna do 25. května přístupná 24 hodin denně. Výstava je součástí oslav 700. výročí narození Karla IV. a město Praha se podílí na její organizaci.Slavnostní otevření výstavy 25. dubna bylo zvoleno na den výročí položení základního kamene Nového města pražského. Velkoformátové panely s různými panovníkovými podobami a citáty z jeho děl přiblíží nejen panovníkovu pravděpodobnou podobu, ale soustředí se také na jeho vnitřní svět. Návštěvníci tedy mohou prostřednictvím výstavy nahlédnout do života jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů i do epochy vrcholného středověku.


„Doba panování Karla IV. znamenala pro Prahu dobu velkého rozvoje, jehož skvosty a architekturu můžeme obdivovat dodnes. Metropole vděčí Karlu IV. za mnohé, a proto jsme rádi, že můžeme touto výstavou i dalšími akcemi vyzdvihnout jedinečnost a originalitu tohoto nejvýznamnějšího českého panovníka a uctít tím jeho 700. výročí narození,“ uvedl k expozici radní Jan Wolf, který nad výstavou převzal záštitu.


Pořadatelem výstavy je společnost Medialogue, spolupořadatelem je Hlavní město Praha a partnerem je Univerzita Karlova. „Výstava bude volně přístupná veřejnosti na Kampě 24 hodin denně. Očekáváme, že vzbudí velký zájem nejen u široké veřejnosti, ale díky názorné úpravě také u škol a stane se tak příjemným zpestřením výuky historie. Večer jsou panely nasvícené tak, aby ještě více umocnily atmosféru a návštěvníci se mohli ponořit do doby svého císaře,“ upřesňuje Olga Menzelová, producentka projektu.


Expozici s názvem Karel IV. Jaký byl? vytváří devatenáct panelů s portréty panovníka a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám, i jak ho viděli jeho současníci. „Expozice se soustředí na osobnost Karla IV. a to nejen na fyzickou podobu, ale i na vystižení jeho vnitřního světa. K vidění bude mimořádný výběr jeho portrétů v nadživotní velikosti. Z mnoha unikátních podkladů vybereme a ukážeme ty nejvýznamnější, možná diváci zjistí i leccos překvapivého,“ doplnil autor výstavy a ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.


Zdroj a úvodní foto: praha.eu, medialogue.cz

(zmk)Kampu zatraktivní výstava o Karlu čtvrtém