Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Kobyliská střelnice bude slavnostně otevřena
Kobyliská střelnice bude slavnostně otevřena
Pondělí, 18. duben 2016 15:34
Kobyliská střelnice bude slavnostně otevřena

Přesně za týden, v pondělí 25. dubna v 11 hodin, bude za účasti ministra obrany Martina Stropnického, zástupců městské části Praha 8 i široké veřejnosti slavnostně otevřena zrekonstruovaná Národní kulturní památka Kobyliská střelnice. Rekonstrukce trvala přes rok a z větší části byla financována z evropských fondů.„Po dlouhé rekonstrukci jsou práce na obnově tohoto významného pietního místa ukončeny a my můžeme Kobyliskou střelnici opět zpřístupnit lidem k připomenutí statečných činů českých vlastenců, kteří zde položili své životy,“ komentuje nadcházející slavnostní okamžik radní MČ Praha 8 Anna Kroutil.


Právě ona pronese úvodní slovo o významu tohoto unikátního místa. Se svými projevy vystoupí ministr obrany ČR Martin Stropnický, starosta MČ Praha 8 Roman Petrus a místostarosta Matěj Fichtner. Poté budou položeny kytice ke jménům padlých a bude držena minuta ticha za doprovodu písně „Večerka“. Na závěr armádní sextet zahraje státní hymnu. „Je nám velkou ctí, že se otevření zúčastní i členové Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří se podíleli na odboji proti nacistickému útlaku,“ doplnil místostarosta Fichtner.


Práce na rekonstrukci Kobyliské střelnice začaly v březnu 2015 a z větší části byly financovány z evropských fondů. Byly odstraněny náletové dřeviny, odkryty a zrekonstruovány terčové střelecké jámy, včetně terčových mechanismů, původní a již rozbitá trachytová dlažba byla vyměněna za novou, která pochází ze stejného lomu jako ta původní. Dále byly instalovány přípojky vody a elektřiny pro závlahový a kamerový systém. Zavedeno bylo nové osvětlení a byly provedeny i další opravy a restaurační práce. Celkové náklady dosáhly přibližně 13 milionů korun.


Kobyliská střelnice je významným symbolem protifašistického odboje a od roku 1978 také národní kulturní památkou. Byla založena roku 1890 a původně sloužila pro výcvik armády, poté jako cvičiště pro Sokol a další spolky. Za 2. světové války zde bylo zřízeno popraviště a život tu položilo 540 osob, například Alois Eliáš, Vladislav Vančura nebo skupina občanů Lidic.


„Věříme, že střelnice bude zajímavá i pro mladé generace, kterým bychom ji rádi více přiblížili. Připravujeme zde umístění informační tabule tak, aby se mohli nejen mladí lidé dozvědět více o době, kterou snad již nikdy nebudou muset zažít,“ dodala radní Anna Kroutil.


Zdroj a úvodní foto: praha8.cz

(zmk)Kobyliská střelnice bude slavnostně otevřena