Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Loňské zdravotní problémy obyvatel Dejvic vedou k zásadní rekonstrukci vodovodu
Loňské zdravotní problémy obyvatel Dejvic vedou k zásadní rekonstrukci vodovodu
Pátek, 13. květen 2016 18:52
Loňské zdravotní problémy obyvatel Dejvic vedou k zásadní rekonstrukci vodovodu

Obyvatelé Prahy 6 to mají ještě v živé paměti - v květnu loňského roku z poškozené kanalizace prosákla splašková voda do prasklé trubky vodovodního řadu. Tisíce obyvatel čtvrti řešily akutní střevní potíže a i ti bez zdravotních problémů byli na několik dní odkázáni na pitnou vodu z cisteren. Dejvice se teď pustily do nápravy.Během zimy se Pražská vodohospodářská společnost pustila do kompletní rekonstrukce vodovodního řadu v Dejvicích. Plánované zprovoznění vodovodu je v dubnu 2017. Po celou dobu rekonstrukce budou na místě zajištěny dodávky pitné vody z náhradního zdroje. Od července se rozjede také oprava kanalizace v ulicích Střešovická a U Laboratoře, jejíž poškození loni způsobilo kontaminaci pitné vody. Cena obou rekonstrukcí bude přibližně 111 milionů korun, přičemž 85 milionů padne na vodovod a 26 milionů spolkne kanalizace. Investorem akcí je Pražská vodohospodářská společnost stoprocentně vlastněná hl. m. Prahou.


„Za město se snažíme nejen budovat nové kanalizační a vodovodní řady tam, kde doposud chybí, ale i průběžně opravovat úseky, kde dochází k haváriím. Nechtěla bych, aby občané metropole mohli být ještě někdy vystaveni nebezpečí, jakým byla loňská událost v Dejvicích,“ uvedla k rekonstrukci pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková.


Loňskou havárii způsobilo chybné uložení vodovodního řadu pod kanalizaci, ke kterému došlo v už roce 1960, a proto mělo tolik lidí při loňské havárii střevní potíže. Nestandardní křížení vody a kanalizace, které navíc nebylo zaznamenáno v žádné pražské dokumentaci, vyřeší PVS použitím nejmodernějších bezpečných technologií.


Část trasy bude obnovena klasickou technologií, tedy výkopem a výměnou trubek z tvárné litiny s těžkou protikorozní ochranou v délce 716 metrů, a ve zbývající části trasy v délce 447 m bude použita moderní bezvýkopová technologie. Při ní budou stávající zachovalé trubky vyčištěny a odborně vyplněny polyethylenovým „rukávem“, který stoprocentně utěsní původní řad.


„Rekonstrukce zasáhne z hlediska dopravy několik ulic. Ty nejfrekventovanější - Pevnostní a Gymnazijní - přijdou na řadu během menšího dopravního provozu o prázdninách,“ komentoval průběh akce předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík. Celkově se rekonstrukce dotkne 32 tisíc obyvatel Dejvic zásobovaných vodou a zahrnuje 8 % z celkových nákladů na obnovu vodovodů a kanalizací pro letošní rok v Praze.


Kromě rekonstrukcí Praha intenzivně pracuje i na dalších opatřeních, která mají v budoucnu zabránit možnému opakování problémů, jež se vyskytly v Dejvicích. „Po dejvické havárii jsme zahájili jako první v České republice testování nových metod mikrobiologických analýz pitné vody v provozních podmínkách. Díky těmto metodám, založeným na analýze enzymatické aktivity patogenních bakterií, se zásadně zkrátil čas potřebný pro zjištění mikrobiologického znečištění pitné vody,“ přiblížil opatření pro budoucnost generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.


Zdroj, úvodní foto: praha.eu, pixabay.com

(zmk)Loňské zdravotní problémy obyvatel Dejvic vedou k zásadní rekonstrukci vodovodu