Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Na opravu Letenského kolotoče se podařilo získat již 1,5 milionu korun
Na opravu Letenského kolotoče se podařilo získat již 1,5 milionu korun
Čtvrtek, 02. červen 2016 13:44
Na opravu Letenského kolotoče se podařilo získat již 1,5 milionu korun

Unikátní památka evropského významu a jeden z nejstarších podlahových kolotočů na světě - Letenský kolotoč, se v letošním roce otevřel již podruhé veřejnosti. Poprvé se mohli zájemci seznámit se současným stavem a následnou budoucností kolotoče 10. března. V úterý 31. května byl pak v rámci bohatého doprovodného programu Dne dětí na kolotoči představen aktuální stav veřejné sbírky i nový partner Nadační fond AVAST.


Již více než rok se MČ Praha 7 a Národní technické muzeum snaží zajistit finance na opravu interiéru Letenského kolotoče a rekonstrukci koní, aby bylo možné uvést kolotoč opět do pohybu. Náklady jsou odhadnuty na cca 3,5 milionu Kč. V rámci veřejné sbírky bylo prozatím shromážděno téměř 500 000 Kč. Dalších 400 000 Kč přislíbit Magistrát hl. m. Prahy a částkou 600 000 Kč na rekonstrukci historických koní přispěje také Nadační fond AVAST, který s Prahou 7 navázal spolupráci. Do dnešní doby se tak podařilo získat na opravu přibližně 1,5 milionu korun.


„Máme velkou radost z toho, že přátel Letenského kolotoče stále přibývá. Velice si ceníme jejich pomoci, ať už se jedná o známé osobnosti, velké firmy i drobné přispěvatele, kteří nás krok za krokem přibližují ke dni, kdy se kolotoč opět roztočí. Chtěla bych velice poděkovat Nadačnímu Fandu AVAST za jejich štědrý příspěvek, který nám čekání na tento den o velký kus zkrátí,“ uvedla radní Prahy 7 Hanka Třeštíková.


„Nikdy nezapomenu na slunný květnový den roku 1983, kdy jsem se v krásných bílých svatebních šatech spolu se svým novým manželem a dalšími svatebčany točila na kolotoči a užívala si sváteční atmosféru. Koníci už sice i tenkrát vypadali dost zuboženě, ale stejně to byl jedinečný zážitek. Proto jsem velice ráda, že se našli lidé, kteří tuto významnou pražskou památku chtějí opět přivést k životu a udělat tak radost všem malým i velkým obyvatelům Letné a okolí. A třeba i nějakým budoucím svatebčanům,“ zavzpomínala Jarmila Baudišová, předsedkyně Nadačního fondu AVAST.


Na opravu Letenského kolotoče může přispět každý prostřednictvím veřejné sbírky s transparentním účtem 107-9304750207/0100.


Více informací naleznete na www.ntm.cz/aktualita/narodni-technicke-muzeum-praha-7-planuji-zachranu-kolotoce-na-letne nebo na www.letenskykolotoc.cz.


Foto: www.ntm.cz

Zdroj: MČ Praha 7

(ewe)Na opravu Letenského kolotoče se podařilo získat již 1,5 milionu korun