Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Národní divadlo přichystalo unikátní představení Mozarta a operní představení Romea a Julie
Národní divadlo přichystalo unikátní představení Mozarta a operní představení Romea a Julie
Středa, 20. duben 2016 06:08
V Praze bude vládnout opera, Národní divadlo

V Praze bude vládnout opera - v den 400. výročí úmrtí největší osobnosti světové dramatiky Williama Shakespeara nabídne Státní opera jednu z nejpřesvědčivějších hudebních adaptací jeho díla - operu Romeo a Julie. V pátek 22. dubna zase vyvrcholí festival I´Mozart vyvrcholí galakoncertem - koncentrovanou verzí dvou oper Wolfganga Amadea Mozarta ve Stavovském divadle.


V Praze bude vládnout opera - v den 400. výročí úmrtí největší osobnosti světové dramatiky Williama Shakespeara nabídne Státní opera jednu z nejpřesvědčivějších hudebních adaptací jeho díla - operu Romeo a Julie, foto Národní divadloOpera Romeo a Julie francouzského skladatele Charlese Gounoda zazní v premiéře 21. a 23. dubna 2016 v hudebním nastudování dirigenta Marca Guidariniho a v režii Slávy Daubnerové. V titulních rolích se v alternacích představí Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Martin Šrejma.

„Vedle Macbetha a pozdějších mistrovských děl Giuseppe Verdiho Otello a Falstaff se Romeo a Julie řadí k nejlepším shakespearovským adaptacím hudebního divadla 19. století. Je Gounodovým životním dílem, k partituře se vracel a upravoval ji přes třicet let. Řekl bych, že ta opera je spíše namalovaná než napsaná, jakoby v ní Gounod coby skladatel i malíř uplatnil svůj talent pro hudbu a malbu zároveň,“ říká dirigent Marco Guidarini. Po úspěchu jeho nastudování Boitova Mefistofela loni v lednu je Romeo a Julie jeho druhou spoluprací s Orchestrem Státní opery.

Vedení Opery Národního divadla a Státní opery oslovilo pro režii Slávu Daubnerovou, která před dvěma lety připravila pro Novou scénu večer složený ze dvou kratších oper Dimitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark. „Náš příběh se odehrává v Hotelu Verona, jehož majitelem je rodina Kapuletů Velký hotel je místem, kde se můžete ztratit v anonymitě masy lidi´, a zároveň se ocitnout v intimitě hotelového pokoje. Hotel představuje stav jisté dočasnosti stejně, jako je dočasný stav zamilovanosti. Na stejném místě se na krátký čas protnou osudy několika lidi´ a v hotelu se stane tragédie,“ přibližuje svůj přístup k ikonickému příběhu dvou mladých zamilovaných lidí režisérka Sláva Daubnerová.

Režisérka Sláva Daubnerová přizvala do inscenačního týmu také choreografku Stanislavu Vlčekovou, scénografa Juraje Kuchárka, kostýmního výtvarníka Martina Kotúčka a světelného designéra Daniela Tesaře. Inscenace se po šesti uvedeních ve Státní opeře přesune do Hudebního divadla Karlín.

V Praze bude vládnout opera - foto Národní divadloFestival I´Mozart vyvrcholí v pátek 22. dubna 2016 v 19.00 galakoncertem „Pražské premiéry“ ve Stavovském divadle. Ten předvede koncentrovanou verzi dvou oper Wolfganga Amadea Mozarta, které měly světovou premiéru právě ve Stavovském divadle za osobní přítomnosti geniálního skladatele. Návštěvníci koncertu se mohou nechat okouzlit zcela unikátním geniem loci a špičkovými uměleckými výkony.

První polovinu koncertu tvoří výběr árií z „korunovační“ opery La clemenza di Tito (složená k příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem, premiéra 1791), druhou část večera pak výběr z „opery oper“ Don Giovannni (premiéra 1787). Obě díla tak zazní v prostoru, kde obě světové premiéry dirigoval samotný Mozart. Pod taktovkou Zdeňka Klaudy za doprovodu orchestru Národního divadla provedou tyto árie nejlepší čeští pěvci mladé a střední generace.Více informací, program a možnost nákupu vstupenek naleznete na internetových stránkách Národního divadla www.narodni-divadlo.cz.

Zdroj a foto: Národní divadlo(zem)Národní divadlo přichystalo unikátní představení Mozarta a operní představení Romea a Julie