Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Oblíbí si sokol stěhovavý budku na komíně teplárny v Holešovicích?
Oblíbí si sokol stěhovavý budku na komíně teplárny v Holešovicích?
Neděle, 24. srpen 2014 13:02
Oblíbí si sokol stěhovavý budku na komíně teplárny v Holešovicích?

Výsledkem spolupráce České společnosti ornitologické a Pražskou teplárenskou a revizní firmou SA-RPOS je umístění v pořadí již třetí hnízdní budky pro sokola stěhovavého. Tentokrát byla budka umístěna na komín teplárny Holešovice. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým dravcem a jeho populace v ČR čítá cca 60 párů. Dva páry letos úspěšně již v Praze hnízdily, třetí budka nyní na své nové obyvatele čeká.


Vyzdvihnutí budky na komínDušan Rak, který se v ČSO na ochranu sokolů specializuje, si spolupráci se společností Pražská teplárenská a.s., která areál v Holešovicích provozuje, velmi pochvaluje. „Fakt, že se nyní podařilo budku umístit právě v Holešovicíh, je velmi významným krokem. Sokoly v této lokalitě totiž pozorujeme delší dobu a pevně věříme, že budka poslouží jako hnízdiště již příští hnízdní sezónu,“ shrnul Rak důvody, proč byly pro umístění budky vybrány právě Holešovice.


Pražská teplárenská není v ochraně sokolů žádným nováčkem. Na pomoci s umísťováním hnízdních budek s ČSO spolupracuje již několik let. V roce 2013 došlo v areálu PTAS v Michli k vůbec prvnímu hnízdění sokolů v Praze po několikaleté pauze. Holešovice jsou tedy již druhým areálem PTAS, kde je sokolí budka umístěna. Hnízdní budku financoval pražský Magistrát a vlastní instalaci na nejvyšší ochoz vyššího ze dvou komínů, zhruba do výšky 100 metrů nad zemí, provedla bezplatně firma SA-RPOS.


V letošním roce v Praze hnízdily dva páry sokola stěhovavého. „První pár, hnízdící druhým rokem v Michli byl letos, bohužel, neúspěšný. Zato druhý, zcela nový pár, který obsadil instalovanou budku na komíně ZEVO Malešice, nás mile překvapil hned čtyřmi mláďaty,“ charakterizuje letošní sezónu Dušan Rak.


Sokol stěhovaný na území ČR


Sokol stěhovavý z českého území zcela vymizel v 60. a 70. letech minulého století. „Stalo se tak kvůli masivnímu používání pesticidu DDT. Sokoli u nás, stejně jako v téměř celé Evropě, vyhynuli – a až v posledních dvaceti letech se díky zákazu DDT a systematické ochraně začínají pomalu do České republiky vracet,“ popisuje Dušan Rak. „Každý další hnízdící pár tak považujeme za velký úspěch,“ dodává. Přirozená hnízdiště sokolů stěhovavých se nacházejí ve skalních biotopech, kterých u nás není dostatek. Jejich nejčastější potravou jsou holubi.


Více o ochraně sokola stěhovavého v Praze a také další fotografie najdete zde.


Foto: birdlife.cz, Dušan Rak

pchjOblíbí si sokol stěhovavý budku na komíně teplárny v Holešovicích?