Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Open House Praha otevře veřejnosti dveře mnoha zajímavých budov
Open House Praha otevře veřejnosti dveře mnoha zajímavých budov
Středa, 11. květen 2016 06:39
Open House Praha otevře veřejnosti dveře mnoha zajímavých budov

Historické paláce, moderní kancelářské komplexy, bytové projekty i technické a industriální stavby otevřou své dveře veřejnosti v rámci druhého ročníku festivalu Open House Praha. O víkendu 14. a 15. května se Pražanům i všem návštěvníkům Prahy naskytne jedinečná příležitost prohlédnout si na pět desítek běžně nepřístupných pražských staveb, během kterých běžně jen procházejí.


Trocha historie


Koncept Open House vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. Postupně se začal posouvat až za hranice až dorazil v loňském roce i do České republiky, kdy Prahu navštívila přímo zakladatelka Victoria Thornton. Open House Praha 2015 získal 38 500 návštěvníků. Letos jich snad bude ještě víc!


„Festival se letos vydává i dále od centra města, a každá ze vzdálenějších budov bude opravdu stát za to,“ slibuje koordinátorka Open House Praha Andrea Šenkyříková. Z 51 architektonicky zajímavých budov a objektů se v letošním ročníku mohou návštěvníci těšit například na budovu Sazky s losovacím televizním studiem, nové sídlo společnosti AVAST v Enterprise Office Centru, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR s novou budovou zvanou „Květák“, ale také Invalidovnu, jejíž interiéry budou letos naposledy k vidění, protože v červnu má být nabídnuta k prodeji.


Na některá místa je nutná registrace!


I letos je do prostor s technickým provozem nutná registrace. Jedná se o elektrárnu Štvanice, Ústřední telekomunikační budovu CETIN, Fakultu strojní ČVUT, smíchovský pivovar Staropramen a kryt KO17 pod Thomayerovou nemocnicí. Registrovaní účastníci se letos také dostanou na speciální prohlídku technologií v Main Pointu Karlín, který byl v roce 2011 vyhlášen nejlepší kancelářskou budovou světa.


Zábavu si užijí i děti!


Nejnáročnějšími návštěvníky jsou děti. Organizátoři se tak letos na ně více zaměřili a připravili pro ně v osmi budovách pracovní listy s informacemi a úkoly, které rozšiřují slovní zásobu, vedou k pozorování a podporují kreativitu. Zábavný dětský program připravilo také Hlavní nádraží, Dům U Dvou zlatých medvědů a sídlo společnosti Microsoft.


„Jsme rádi, že loňský úspěch festivalu přesvědčil další majitele a majitelky budov, aby se do festivalu Open House zapojili. Praha má v oblasti architektury opravdu co nabídnout a věříme, že postupně ztratí ostych a nedůvěru i další majitelé,“ uvedla Andrea Šenkyříková.


Do většiny budov se během dvou víkendových dnů dostanou návštěvníci od 10 do 18 hodin. Najdou se i výjimky, proto je dobré si podrobné informace o programu vyhledat v tištěném katalogu, na webových stránkách openhousepraha.cz nebo v mobilní aplikaci pro iOS a Android.


Foto: commons.wikimedia.org - Petr Vilgus

Zdroj: openhousepraha.cz

(ewe)Open House Praha otevře veřejnosti dveře mnoha zajímavých budov