Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Platit bezkontaktně je možné i v tramvaji
Platit bezkontaktně je možné i v tramvaji
Neděle, 17. duben 2016 06:12
Platit bezkontaktně je možné i v tramvaji

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s firmou Mikroelektronika, MasterCard a ČSOB spustil v úterý 12. dubna pilotní projekt, v rámci kterého si mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy zakoupit jízdenku v tramvajích bezkontaktní platební kartou. Poprvé v historii si tak mohou cestující vyzkoušet moderní způsob nákupu jízdenek, prozatím ve zkušebním provozu, na tramvajové lince č. 22.


Praha se tímto projektem připojila k dalším českým městům jako je Liberec, Plzeň a Brno, kde nákup jízdenek bezkontaktními kartami už existuje. Během ročního pilotního provozu budou terminály umístěny ve dvou tramvajích 15T na lince č. 22 vedoucí z Bílé Hory na Nádraží Hostivař. Prodejní automaty dodala zdarma firma Mikroelektronika. SIM karty, které jsou potřebné k validaci bankovních karet, dodala ČSOB a současně bude během zkušebního období hradit jejich provoz. Cestující si tak budou moci pořídit jízdenku snadno a rychle pouhým přiložením své platební karty MasterCard či Visa k prodejnímu terminálu.


„Jsem přesvědčena, že se tato služba osvědčí už během pilotního provozu a rychle budou přibývat další tramvaje, kde si půjde koupit jízdenku tímto způsobem. Dlouhodobě se velmi intenzivně zabýváme konceptem Smart City a tato služba do toho skvěle zapadá. Praha se sice nestane chytrým městem jen díky možnosti bezkontaktně platit za lístek v tramvaji, ale je to jedna z mnoha věcí, která díky využití moderních technologií zpříjemní a zjednoduší lidem život ve městě,“ řekla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.


„Žijeme v 21. století, platba kartou je dnes již naprosto přirozená záležitost. Proto není žádný důvod, aby tuto možnost neměli i cestující v pražské MHD. Budu prosazovat a intenzivně hledat řešení, aby nezůstalo jen u pilotního projektu, ale možnost zaplatit jízdní doklad kartou se stala v brzké době běžnou součástí nabídky Dopravního podniku,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.


„DPP se snaží neustále zjednodušovat cestování městskou hromadnou dopravou obyvatelům i návštěvníkům Prahy včetně zahraničních turistů. Jsme si vědomi toho, že automaty na prodej jízdenek nejsou umístěny v každé zastávce a že cestující často na tramvaj spěchají a nemají čas si jízdenku zakoupit. Po možnosti zakoupit jízdenku formou SMS je toto další způsob, jak jim vyjít vstříc,“ dodal generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.


bezkontaktne-article V každé soupravě jsou k dispozici vždy 3 jízdenkové automaty s možností bezkontaktní platby, a to u každých lichých dveří, tedy u vstupu prvními, třetími a pátými dveřmi. Cestující si mohou zakoupit základní jízdenky za 24 Kč, 32 Kč, celodenní za 110 Kč, ale i zlevněné pro děti i seniory za 12 Kč, 16 Kč a 55 Kč. Jízdenka se z automatu vytiskne již označená, tudíž není třeba jízdenku dále označovat. Při jedné transakci lze vždy zakoupit pouze jednu jízdenku.


Každá tramvaj s možností bezkontaktní platby za jízdné bude viditelně označena samolepkou umístěnou na každých dveřích soupravy. Po uplynutí jednoho roku se projekt vyhodnotí a rozhodne se o případném rozšíření na všechny tramvaje. Pokud se nový způsob nákupu jízdenek osvědčí, dojde ještě během zkušebního období k rozšíření prodejních terminálů do všech moderních tramvají 15T linky č. 18. V případě funkčního a bezproblémového pilotního provozu plánuje DPP plošné zavedení moderního způsobu nákupu jízdenek v ostatních pražských tramvajích.


„Věříme, že cestující v Praze bezhotovostní platby v tramvajích ocení a budou je hojně využívat. Při realizaci řešení v pražské MHD těžíme ze svých dosavadních bohatých zkušeností, které jsme získali na mnoha místech České republiky. Tento způsob odbavení cestujících je jedním z řešení, jež dopravcům nabízíme a které do budoucna může zcela změnit možnosti cestování veřejnou dopravou – zejména z pohledu cestujících. Řešení umíme provozovat v různých modelech odbavení, jako je variabilní jízdné, check-in/check-out nebo časové kupóny a jsme připraveni poskytnout Dopravnímu podniku i platformu, která umožní i tzv. virtualizaci jízdenek, takže cestující už při koupi lístku nedostane vytištěnou jízdenku,“ sdělil manažer Rozvoje obchodu s třetími stranami ČSOB Jan Kubíček.


„Podle výsledků našeho průzkumu je právě doprava jedním z míst, kde lidé chtějí nejčastěji využívat bezkontaktní platební kartu. Po projektech v dalších městech České republiky jsem rád, že se nyní připojuje i Praha. Věříme, že pilotní provoz bude úspěšný, a proto bychom chtěli bezkontaktní placení zavádět dále. Jsme připraveni na platební kartě uvést i předplatní časové kupóny nebo zavést digitální kupóny v mobilní aplikaci,“ dodal generální ředitel MasterCard pro ČR, SR a Rakousko Miroslav Lukeš.


Všechny potřebné informace naleznete na www.dpp.cz/bezkontaktne, kde také DPP připravil pro zájemce krátkou anketu.


Foto a zdroj: DPP

(ewe)Platit bezkontaktně je možné i v tramvaji