Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha bude v létě ve znamení retro
Praha bude v létě ve znamení retro
Pátek, 17. červen 2016 19:30
Praha bude v létě ve znamení retro

Už jsme vás seznámili s výstavou v Tančícím domě, kde si připomenete atmosféru našich bytů v 70. a 80. letech. Pro přátele dizajnu let minulých se nyní v Nové budově Národního muzea otevřela další výstava, která sáhla ještě hlouběji do minulosti. Pod názvem Retro se představí desítky historických šatů, hraček, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci.Vystavené šaty jsou zajímavě zasazeny do kontextu současných oděvů od známých návrhářů v rozsahu od značkových butiků po konfekci. Dobové kulisy propojují módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním a velký prostor zůstává i pro děti v zábavně-vzdělávacím prostoru Retroherny, kde si ovšem na dětství zavzpomínají i jejich rodiče. V doprovodném programu najdou návštěvníci navíc řadu módních přehlídek, textilních workshopů a soutěžních akcí.


Záměr vystavovatele přiblížil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš „Co to vlastně znamená retro? Odborných i laických definic lze najít mnoho. Naše výstava však žádné složité odpovědi na tuto otázku nehledá. Pro nás je retro prostě příjemná vzpomínka na mládí, nostalgie a inspirace krásou, která nestárne. Rozhodli jsme se proto udělat výstavu, která potěší oko i duši, ukáže svět z té lepší stránky. Návštěvník během její prohlídky zavzpomíná, pohraje si nebo se stane průvodcem svých potomků po době, kdy sám byl ještě dítě.“


Návštěva výstavy bude zajímavou příležitostí například pro třígenerační rodiny. Prarodiče se pro děti mohou stát zasvěcenými průvodci historií předmětů denní potřeby a ty se zase seznámí s hračkami, se kterými si hrály v dětství jejich rodiče. Tahákem pro ženy bude určitě množství historických i současných šatů a oděvů, kde dostane prostor i slavný kostým Coco Chanel, muži zase nevynechají expozici starých automobilů a motorek, nadchne je i interaktivní prostor pro kutily.


Podrobné informace najdete na stránkách Národního muzea http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Vystavy-HM/Retro.html a velmi zajímavou a inspirující výstavu můžete navštívit až do konce dubna příštího roku.


Zdroj a úvodní foto: nm.cz

(zmk)Praha bude v létě ve znamení retro