Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praktický průvodce po pražských hřbitovech
Praktický průvodce po pražských hřbitovech
Čtvrtek, 30. říjen 2014 22:37
Hřbitov na Zbraslavi, Praha 5, zdroj www.zbraslav.info

V Praze je hřbitovů mnoho a okolo svátku Dušiček jindy tichá místa ožijí a zažívají nebývalý nápor návštěvníků, kteří si jdou připomenout památku svých blízkých a upravit či ozdobit místo jejich odpočinku. Návštěvníkům by měl informace o hřbitovech poskytnout příslušný Úřad městské části, případně Správa pražských hřbitovů, pod kterou některé pražské hřbitovy spadají.Seznam pražských hřbitovů

Wikipedie uvádí více jak 80 hřbitovů a pohřebišť, které se nacházejí v hlavním městě Praze, a to včetně hřbitovů a pohřebišť zaniklých nebo nepoužívaných, a to bez rozdílu vyznání či náboženské konfese.

Hřbitov na Zbraslavi, Praha 5, zdroj www.zbraslav.infoJde o tyto hřbitovy: Benický hřbitov, Bohnický hřbitov, Bohnický ústavní hřbitov (zaniklý), Bohnický starý hřbitov u kostela svatého Petra a Pavla, Branický hřbitov, Břevnovský hřbitov, Bubenečský hřbitov, Bubenečský hřbitov Na Skalce (zaniklý), áblický hřbitov, Ďáblický hřbitov starý, Dolnochaberský hřbitov, Dolnochaberský hřbitov u kostela svatého Jana Křtitele, Dolnoměcholupský hřbitov, Dolnopočernický hřbitov, Dubečský hřbitov, Evangelický hřbitov ve Strašnicích, Hloubětínský hřbitov, Hlubočepský hřbitov, Holešovický hřbitov, Hornopočernický hřbitov, Hostivařský hřbitov, Hrdlořezský hřbitov, Hrnčířský hřbitov, Chodovský hřbitov, Cholupický hřbitov, Chuchelský hřbitov, Chvalský hřbitov, Jinonický hřbitov, Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha - hrobka českých králů, Kbelský hřbitov, Kobyliský hřbitov, Kolodějský hřbitov, Kolovratský hřbitov starý a nový, hřbitov Košíře (Kotlářka), Královický hřbitov, Kunratický hřbitov, Kyjský hřbitov, Kyjský hřbitov při kostele svatého Bartoloměje, Libeňský hřbitov, Nový židovský hřbitov v Praze-Libni, Starý židovský hřbitov v Praze-Libni, Libocký hřbitov pod Hvězdou, Malostranský hřbitov, hřbitov Malvazinky, Nebušický hřbitov, Nový židovský hřbitov na Olšanech, hřbitov Nusle (dříve Krčský hřbitov), Olšanské hřbitovy, Petrovický hřbitov, Podolský hřbitov, Prosecký hřbitov, hřbitov Přední Kopanina, Radlický hřbitov, Radotínský hřbitov, Ruzyňský hřbitov, Ruzyňský toleranční hřbitov u Hvězdy, Řeporyjský hřbitov, Řepský hřbitov, Slivenecký hřbitov, Hřbitov Malvazinky, Starý židovský hřbitov v Praze Josefově, Nový židovský hřbitov na Smíchově, Starý židovský hřbitov na Smíchově, Hřbitov Stodůlky, Střešovický hřbitov, hřbitov Šárka, Třebonický hřbitov, Třeboradický hřbitov, Uhříněvský hřbitov, Židovský hřbitov v Praze-Uhříněvsi, Vinohradský hřbitov, Vinořský hřbitov, Vokovický hřbitov (Libocký hřbitov), Vojenský hřbitov (Hradčany), Vršovický hřbitov, Vyšehradský hřbitov a Slavín, Vyšehradský hřbitov starý, Záběhlický hřbitov, Zbraslavský hřbitov, Zličínský hřbitov, Zlíchovský hřbitov, Židovská zahrada a Žižkovský židovský hřbitov.

Tento seznam naleznete na stránkách Wikipedie zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pražských_hřbitovů


Seznam pražských židovských hřbitovů:

Zidovsky hrbitov, foto Jirka FucikovskyStarý židovský hřbitov v Praze-Libni
Nový židovský hřbitov na Olšanech
Nový židovský hřbitov v Praze-Libni
Nový židovský hřbitov na Smíchově
Starý židovský hřbitov na Smíchově
Židovský hřbitov v Praze-Žižkově
Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově
Židovská zahrada
Židovský hřbitov v Praze-Uhříněvsi

Tento seznam pražských židovských hřbitovů naleznete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Židovské_hřbitovy_v_Praze


Správa pražských hřbitovů
Správa pražských hřbitovů je příspěvková organizace a zajišťuje provoz a pečuje celkem o 29 pražských hřbitovů, které jsou rozděleny pod 5 hřbitovních správ.

Na stránkách Správy pražských hřbitovů najdete mapky hřbitovů na Malvazinkách, Olšanech a Vinohradech a dozvíte také například adresy hřbitovních správ nebo hřbitovů ve správě Správy pražských hřbitovů nebo informace o dostupných službách na těchto hřbitovech, jako je například vrátnice, zdroj vody, možnost zapůjčení konví, automat na svíčky, toalety, bezpečnostní schránky, informační přepážka nebo denní údržba. Na některých hřbitovech je také nyní možnost zapůjčit si proti vratné záloze 200 Kč dokonce deštník. Podrobné informace ke stažení zde: http://www.hrbitovy.cz/wp-content/uploads/Tabulka_Hrbitovy.pdf

Otevírací doba na hřbitovech, spravovaných Správou pražských hřbitovů
leden - únor 8:00 - 17:00
březen - duben 8:00 - 18:00
květen - září 8:00 - 19:00
říjen 8:00 - 18:00
listopad - prosinec 8:00 - 17:00

V době Dušiček bývá otevírací doba těchto pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.

Hřbitovy, spadající pod Správu pražských hřbitovů, se dělí celkem do 4 kategorií, a to podle vybavenosti a poskytovaných služeb:

Hřbitovy 1. kategorie – jde o hřbitovy, které mají stálou obsluhu a kde se nalézají hrobky, hroby, urnová místa, kolumbária, louku rozptylu a obřadní síň.
Hřbitovy 2. kategorie – jde o hřbitovy se stálou obsluhou
Hřbitovy 3. kategorie – jde o hřbitovy bez stálé obsluhy
Hřbitovy 4. kategorie – jde o hřbitovy, které již neplní svoji funkci (ve správě SPH je to momentálně pouze Malostranský hřbitov).

Hřbitovní správy

Správa pražských hřbitovů - logo, zdroj: www.hrbitovy.czSpráva pražských hřbitovů, p. o.
P. O. BOX 128, 130 00 Praha 3
+420 272 011 111, www.hrbitovy.cz, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hřbitovní správa Ďáblice
Ďáblická 564/2a, 180 00 Praha 8
+420 286 028 910-914, 602 282 065, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hřbitovní správa Olšany
Vinohradská 1835/153, 130 00 Praha 3
+420 272 011 113-117, 267 310 652, 725 571 774, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hřbitovní správa Vinohrady
Vinohradská 294/212, 100 00 Praha 10
+420 274 774 835, 234 760 744, 602 284 306, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hřbitovní správa Malvazinky
U Smíchovského hřbitova 444/1, 150 00 Praha 5
+420 251 566 684, 606 618 441, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hřbitovní správa Bubeneč
A. Čermáka 84/2, 160 00 Praha 6
+420 233 321 469, 724 890 634, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Poznávací vycházky po pražských hřbitovech

Zidovsky hrbitov, foto Jirka FucikovskyPražské hřbitovy mohou zájemci poznávat i jinak než jen při běžné návštěvě – o hřbitovech vycházejí různé knihy nebo publikace, vznikají internetové stránky (např. www.malostranskyhrbitov.cz), existuje naučná stezka po Olšanských hřbitovech www.stezky.info/naucnestezky/ns-olsanske-hrbitovy.htm nebo jsou pořádány různé vlastivědné vycházky. Tyto vycházky jsou zveřejňovány například na stránkách Pražské informační služby , Správy pražských hřbitovů nebo na facebookové stránce Pražské vycházky - architektura, historie, příroda.


Projekt Adopce významných hrobů

Adopce významných hrobů, zdroj: www.hrbitovy.czJak se uvádí na stránkách Správy pražských hřbitovů, „Praha byla a je už po staletí centrem kulturního, politického a společenského života. Proto se mnohdy stala také místem posledního odpočinku velké řady významných osobností naší i světové historie. Každým rokem se však bohužel zvětšuje počet hrobů bez řádně uhrazených nájemních smluv. Hroby výjimečných osobností jsou často zanedbané, chátrají i cenná sochařská díla. Adopce významných hrobů je dlouhodobý projekt, který byl spuštěn Správou pražských hřbitovů v červenci 2013 a je součástí připravovaného konceptu péče o hroby významné z hlediska historického, uměleckého či společenského. Adopcí hrobu se rozumí akt uzavření smlouvy o nájmu hrobového zařízení, tedy především náhrobku, nebo uzavření smlouvy darovací. Předmětem smlouvy o nájmu je závazek nájemce se o tento náhrobek řádně pečovat, tedy i zajistit jeho opravu a údržbu po celou dobu nájmu. Předmětem smlouvy darovací je finanční dar určený na opravu anebo údržbu konkrétního hrobového zařízení.“

Více informací o adopcích hrobů získáte na stránce http://www.hrbitovy.cz/?page_id=123, e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo telefonicky na čísle +420 272 011 121.
Zdroj: Wikipedie, Správa pražských hřbitovů, www.malostranskyhrbitov.cz

Úvodní foto a první foto v článku: www.zbraslav.info, ostatní foto v článku Jirka Fučikovský, loga: Správa pražských hřbitovů.


(zem)Praktický průvodce po pražských hřbitovech