Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pražská policie radí, jak ochránit obydlí během prázdnin
Pražská policie radí, jak ochránit obydlí během prázdnin
Úterý, 30. červen 2015 06:36
Pražská policie radí, jak ochránit obydlí během prázdnin

Prázdniny jsou pravidelně obdobím, kdy odjezd Pražanů na dovolenou vyvolá zájem zlodějů, který se projeví zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. Z dlouhodobého pohledu policejních statistik se sice počet těchto případů rok od roku pomalu snižuje, ale přesto stojí za to připomenout si některé zásady, které vás uchrání před zážitkem smutného návratu z dovolené.



Pocit bezpečí je jednou z nejzákladnějších lidských potřeb a právě náš domov je místem, které takové bezpečí symbolizuje. Proto k nejhorším představám patří situace, kdy se cizí člověk prochází po vašem bytě, prohrabuje se vašimi věcmi a odchází s nimi pryč. V loňském roce to jako smutnou realitu prožilo 2234 Pražanů.


Z policejních statistik je ale zřejmé, že počet případů vloupání do bytů a domů se v roce 2014, po předchozím nárůstu v roce 2013, který patrně souvisel s amnestií, opět snížil na úroveň z let 2008, 2011 a 2012, a prvních pěti měsíců letošního roku naznačuje pokračování v tomto pozitivním trendu.


Podle sdělení policejního mluvčího Ladislava Beránka je dalším důležitým dlouhodobým statistickým údajem zjištění, že se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním vstupních dveří, dále přes balkon nebo oknem. U oken nebo balkonů pachatelé nejčastěji použijí násilí, ale v letním období rádi využívají toho, že jsou okna či balkony otevřené.


Ze statistik vyplývá ještě jedna zásadní okolnost. V případě vloupání do bytů v bytových domech téměř ve všech případech pachatel využil skutečnosti, že vstupní dveře do domu nebyly zajištěné! Tedy byly nedovřené nebo pouze zabouchnuté. V případě zabouchnutých dveří však stačí pouze zatlačit na západku zámku a dveře se otevřou. Domovní dveře jsou tedy první a nejzásadnější překážkou, kterou musí pachatel překonat.


Podobně je tomu u bytových dveří. Policisté zaznamenali případy, kdy pachatelé především v nočních hodinách stejným způsobem vnikali do bytů i domů překonáním pouze zabouchnutých dveří. Z bytů kradli většinou věci, které se nacházely v předsíni. V některých případech byla drzost zlodějů taková, že brali i věci z místností, kde spali uživatele bytů. V letních měsících pachatelé také využívali otevřených oken či balkonových dveří a v nočních hodinách vstupovali do bytů, kde okrádali spící nájemníky.


Několik rad pražských policistů, na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou


Informaci o tom, že na delší dobu odjíždíte, sdělte pouze okruhu důvěryhodných osob a poučte o tom i své děti. V minulosti došlo k několika případům, kdy zloději vykradli byt či dům na základě informace, kterou poskytlo dítě svým kamarádům.


Zvažte, zda je nutné informaci o vašem odjezdu prezentovat na sociálních sítích. Rozhodně nedoporučujeme umísťovat na tyto sítě aktuální informace a fotografie z právě probíhající dovolené. V posledních letech si zloději často tipují vhodné objekty k vloupání právě v prostředí sociálních sítí.


Najděte si zodpovědnou osobu, která bude v době vaší nepřítomnosti docházet zalévat květiny, kontrolovat byt a hlavně vybírat poštovní schránku! Plná schránka je prvním signálem o dlouhodobé nepřítomnosti uživatele bytu.


Máte-li v bytě cenné věci, je dobré je odvézt k známým, případně uložit v bance. Po dobu vaší nepřítomnosti můžete byt zabezpečit elektronicky napojením na pult centralizované ochrana některé bezpečnostní agentury. Je nutné dobře vybírat a připravit vše dopředu. O tuto službu je stále větší zájem a je zřejmé, že za pocit bezpečí si lidé rádi připlatí.


Pokud si chcete byt zabezpečit sami, mechanickými či elektronickými prostředky, zde je výstup z policejních statistik: nejčastěji do bytu pachatelé vnikají dveřmi, dalším častým způsobem je vniknutí oknem a dále přes balkon. V posledních letech zloději vnikají i do vyšších pater, kam se většinou spouští ze střechy.


Rozhodně nedoporučujeme zatahovat žaluzie či závěsy. Naopak můžete využít techniku a vytvořit s její pomocí iluzi, že jste stále doma. Časově programovatelné zásuvky ve stanovenou dobu rozsvítí lampičku nebo zapnou rádio, cenově dostupný je i simulátor zapnuté televize. Před odjezdem na dovolenou doporučujeme uzavřít hlavní přívod vody a odpojit nevyužívané spotřebiče od elektřiny.


Zdroj, úvodní foto: policie.cz, flickr.com

(zmk)



Pražská policie radí, jak ochránit obydlí během prázdnin