Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pražští strážníci pohlídají Vltavu s novou lodí
Pražští strážníci pohlídají Vltavu s novou lodí
Čtvrtek, 31. březen 2016 19:28
Pražští strážníci pohlídají Vltavu s novou lodí

Od 1. dubna bude v úsecích Vltavy s největším výskytem nejrůznějších sportovních činností a s nejsilnějším plavebním provozem upraven režim plavby. To si vyžádá zvýšení dozorové činnosti a tak se na dohledu nad plavebním provozem budou výrazně podílet strážníci městské policie vybavení zcela novým plavidlem.Po obnově vozového parku se Městská policie hl. m. Prahy dočkala také nezbytné obnovy své říční flotily. Vedení městské policie se podařilo úspěšně realizovat další veřejnou zakázku, tentokrát na dodávku nového plavidla. Strážníci budou používat loď NORD STAR 28 PATROL o délce 8,3 m, šířce 3,1 m a s ponorem 1 metr.


Zajištění kvalitnějšího a intenzivnějšího výkonu služby, ale i nedobrý stav stávající lodi, to jsou hlavní důvody, proč Městská policie Praha pořídila novou služební loď. Z veřejné zakázky a nabídky dodavatelů bylo vybráno plavidlo, které plně odpovídá potřebám náročné služby strážníků poříčního útvaru. Při stanovování požadavků na jednotlivé parametry se vycházelo i z mnohaletých zkušeností strážníků poříčního útvaru. Loď NORD STAR 28 PATROL je typ plavidla, které nachází profesionální využití u policejních sborů v rámci Evropské unie i mimo ni. Robustní konstrukce vydrží i méně šetrné zacházení. Plavidlo je vybaveno dvojicí motorů Volvo Penta 220 HP, které dokáží zajistit dostatečný výkon i v případě krizových situací. Nové služební plavidlo včetně příslušenství, polepů a majáků, bylo pořízeno přibližně za 5 miliónů korun bez DPH.


„Věřím, že tato nová loď zajistí kvalitnější výkon služby a dohled nad veřejným pořádkem na Vltavě a v přilehlých lokalitách. Strážníci budou tuto novou loď využívat i při součinnostních kontrolách se Státní plavební správou nad nově zavedeným režimem výtlačné plavby,“ uvedl k nákupu nového plavidla ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster.


Historie poříčního útvaru městské policie se datuje od roku 2003. V současné době zde pracuje celkem 22 strážníků, kteří zajišťují nepřetržitý dohled nad téměř třiceti říčními kilometry Vltavy a také nad jejími břehy. „Za dobu existence útvaru zachránili strážníci již 17 lidí, kteří byli bezprostředně ohroženi na životě, a podíleli se ve stovkách případů na pomoci lidem v nouzi,“ připomněl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.


V rámci výkonu své služby strážníci velmi úzce spolupracují s orgány Státní plavební správy, Rybářskou stráží, Povodím Vltavy, Poříčním oddělením PČR a ostatními složkami IZS. Podílejí se také na zajištění bezpečnosti občanů a návštěvníků hlavního města Prahy v rámci několika desítek akcí, které jsou každoročně pořádány přímo na vodním toku, nebo v jeho bezprostředním okolí.


Zdroj a úvodní foto: praha.eu

(zmk)Pražští strážníci pohlídají Vltavu s novou lodí