Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy „Přidat léta životu, přidat život létům“
„Přidat léta životu, přidat život létům“
Pondělí, 06. říjen 2014 18:31
„Přidat léta životu, přidat život létům“

Motto „Přidat léta životu, přidat život létům“ si už dávno vzali za své v domovech pro seniory Anavita. Pod vedením pana Jiřího Duška nyní takových domovů funguje šest a rozhodně to není konečné číslo. Původním povoláním stavař se do sociální oblasti vrhl po hlavě a rozhodně má jasno v tom, o co usiluje. V jeho domovech pro seniory jsou převážně lidé s demencí a Alzheimerovou chorobou a personál se jim věnuje přesně v duchu výše zmíněného hesla. Pro rok 2015 nafotili v Anavitě kalendář, který byl v průběhu nesmírně zajímavého večera minulý čtvrtek pokřtěn v pražské Lucerně.


Ilustrační foto - focení kalendářeKdo v Lucerně byl, ten na ten večer nikdy nezapomene! A kdo nebyl, měl si naplánovat tuto akci příští rok. Problematika Alzheimerovy choroby je stále aktuálnější a může se týkat každého z nás. Večer pod názvem „GALA ANAVITA: Living with Dementia“ byl natolik nabitý emocemi, jak se to hned tak nevidí. Večerem, na nějž pan Jiří Dušek pozval zaměstnance svých domovů pro seniory, odborníky, známé osobnosti veřejnost, provázela známá moderátorská dvojice Eva Holubová a Bob Klepl.


Zábavnou část programu obstarali zpěváci Monika Bagárová, Marián Vojtko, Dascha, Ondřej Ruml, Kamila Nývltová, Choir Boni Pueri a Top band Jana Smolíka. Součástí programu byly také dvě módní přehlídky mladých talentovaných návrhářů – Lukáše Macháčka a Petra Kaloudy.


Co ale opravdu dokázalo zvednout přítomné ze židlí a dlouho aplaudovat ve stoje, bylo vystoupení paní Niny Baláčkové. Když tato vcelku nenápadná žena lehce nejistým krokem nakráčela na pódium, každý v sále očekával běžný rozhovor na téma demence. Stačilo prvních pár vět a lidem v sále postupně docházelo, že ta příjemná žena na pódiu „žije s panem Alzheimerem“. Ve svých pětapadesáti letech má paní Baláčková o své diagnóze jasno a snaží se s ní žít, jak jen to je možné. Její povídání o tom, jak se nemoc projevuje, jak těžké bylo určit v tak mladém věku správnou diagnózu a jak se postupně dostala k tomu, že s nemocí nejen žije, ale zapojuje se do mnoha aktivit v rámci pomoci ostatním s touto nemocí, pomalu zvedalo přítomné ze židlí. Na závěr aplaudoval celý sál ve stoje a ukápla nejedna slzička. Bylo to prostě neuvěřitelné!


Vyvrcholením celého programu byl křest kalendáře na rok 2015. Klienti domovů Anavita jsou v nich vyfotografováni vedle známých osobností, které jsou převlečeny do typických oděvů ztvárňujících původní profesi klientů.


Pan Jiří Dušek odvedl na poli sociálních služeb obrovský kus práce. Posunul péči o staré a nemocné o velký krok kupředu. A rozhodně to nebyl krok poslední! Už teď určitě přemýšlí, co a jak zlepšit! Držme mu palce, demence se může týkat každého z nás.


Foto: Facebook, web DS Morava Šanov

pchj„Přidat léta životu, přidat život létům“