Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Připravte se na letošní Pražskou muzejní noc
Připravte se na letošní Pražskou muzejní noc
Středa, 08. červen 2016 12:07
Připravte se na letošní Pražskou muzejní noc

Prozkoumat kulturní dědictví metropole za svitu pouličních lamp bude umožněno návštěvníkům třinácté Pražské muzejní noci. V letošním ročníku, který připadá na sobotu 11. června, se v netradičním nočním čase otevřou dveře 80 pražských muzeí a galerií. Ty nabídnou nejen noční prohlídky stálých expozic a výstav, ale také bohatý doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Noční návštěva muzeí je již tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními muzejními autobusy.


Noční maraton 13. Pražské muzejní noci bude zahájen v 19:00 hodin a potrvá až do 01:00 hodiny ranní. Během šesti hodin návštěvníkům zpřístupní 52 pražských institucí celkem 80 objektů po celé Praze. Akce, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků, zůstává věrná své základní myšlence, kterou je vstup a doprava mezi jednotlivými objekty zdarma, s výjimkou NKP Vyšehrad, kde je vstupné symbolická 1 Kč.


Muzejní nadšenci se v rámci letošního ročníku mohou těšit hned na šest nováčků: Český rozhlas – Galerie Vinohradská 12, Galerie Lucerna – Prostor pro současné umění, Galerie Věda a umění AV ČR, Národní památník hrdinů heydrichiády, Slovenský dom v Prahe a Univerzita Karlova v Praze – historické sídlo Karolinum.


„Pražská muzejní noc není pověrčivá a třináctého ročníku se nebojí. Tato výjimečná událost se za dobu svého trvání stala již nedílnou součástí pražského kulturního kalendáře a naučila do muzeí chodit i návštěvníky, kteří by jinak nepřišli. Dokazuje to i vysoká návštěvnost posledních ročníků. Díky vzájemné spolupráci 80 zapojených muzeí, z toho 6 nováčků, se i letos mohou návštěvníci těšit na pestrý doprovodný program a spoustu nočních dobrodružství," sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.


Bezplatná doprava pro návštěvníky


FOTO_2_PMN „Pražská muzejní noc se za 13 let své existence stala neoddělitelnou součástí pražského kulturního života. Jsem velice rád, že je DPP tradičně součástí této události a může návštěvníkům nabídnout přímé spojení s kulturou v našem městě. Všechny spoje budou vypraveny nízkopodlažními autobusy, abychom návštěvníkům akce co nejvíce usnadnili přepravu,“ uvedl Jiří Štábl, tiskový mluvčí a vedoucí odboru marketingu a komunikace DPP.


DPP vypraví v průběhu sobotní noci zvláštní autobusové linky s nápisem „Muzejní noc“, které zajistí dopravu mezi jednotlivými objekty. Návštěvníkům Pražské muzejní noci bude k dispozici cekem 10 bezplatných nízkopodlažních autobusových linek. Centrálním přestupním bodem bude, stejně jako každý rok, náměstí Jana Palacha u stanice metra A Staroměstská, odtud také vyjedou v 18:30 hodin první autobusy. Jediná linka č. 10 pojede ze Smíchovského nádraží. Podrobné informace naleznete na stránkách www.dpp.cz/pmn-2016.


Doprovodný program


4289-v-PMN14_9229_D Pražská muzejní noc kromě nočních prohlídek nabízí každoročně bohatý doprovodný program plný workshopů, výtvarných dílen, koncertů, přednášek, divadelních a tanečních představení či filmových projekcí pro děti i dospělé. A na co se mohou návštěvníci těšit? Nabídka je pestrá!


V Anatomickém muzeu se zájemci naučí základy první pomoci, v Hlavní budově Muzea hlavního města Prahy se bude sprejovat, Národní zemědělské muzeum zase připravilo ohnivou show s prvky nového cirkusu a scénického tance. Nebudou chybět ani oblíbené ochutnávky a degustace. Příznivci muzejního bdění si mohou Pražskou muzejní noc prodloužit až do 03.00 hodin na Afterparty v MeetFactory.


Zkrátka nepřijdou ani děti, na které čeká například v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur dobrodružná Cesta kolem světa plná nejrůznějších úkolů a hádanek, v Muzeu Policie ČR se seznámí s prací kriminalistů i zločinců v podobě otisků prstů, detekce krve či explozí a vyzkoušet si budou moci i střelbu na Dětské střelnici v Armádním muzeu Žižkov.


Přehled všech akcí naleznou zájemci na webových stránkách Pražské muzejní noci v záložce. Doprovodné akce.


Příprava na Pražskou muzejní noc


Aktuální informace o Pražské muzejní noci 2016 naleznou návštěvníci na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde si mimo jiné mohou sestavit i svůj vlastní program. Připravena je i mobilní verze, přístupná přes odkaz m.prazskamuzejninoc.cz. Zajímavosti ze zákulisí celé akce je možné sledovat už nyní na Facebooku.


Do svých tabletů a chytrých telefonů si mohou zájemci stáhnout informační brožuru s detailním programem jednotlivých objektů i mapou dopravy. Brožuru je možné také vytisknout z webových stránek Pražské muzejní noci.


Informační stany budou umístěny na Václavském náměstí před Historickou budovou Národního muzea v pátek 10. června od 12.00 do 19.00 hodin a v sobotu 11. června od 10.00 do půlnoci, na náměstí Jana Palacha v sobotu 11. června od 10.00 hodin do půlnoci. Návštěvníci si zde mohou vyzvednout tištěné mapy dopravy Pražské muzejní noci se seznamem zapojených objektů a získat další informace o průběhu akce a doprovodných programech jednotlivých institucí.


Více informací o akci naleznete na www.prazskamuzejninoc.cz.


Foto a zdroj: Fotoarchiv Národního muzea, www.nm.cz

(ewe)Připravte se na letošní Pražskou muzejní noc