Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Sedm milionů cestujících se už svezlo na lanovce v zoo
Sedm milionů cestujících se už svezlo na lanovce v zoo
Pondělí, 13. červen 2016 18:50
Sedm milionů cestujících se už svezlo na lanovce v zoo

Za 35 let pravidelného provozu přepravila lanová dráha v Zoo Praha opravdu úctyhodný počet cestujících. Díky tomu dnes Dopravní podnik hl. m. Prahy a Zoo Praha mohly přivítat jubilejního cestujícího s pořadovým číslem 7 000 000. K blížícímu se 35. výročí lanovky dopravní podnik připravil i program pro děti a předal finanční dar na podporu zvířat.„Lanová dráha patří neodmyslitelně k pražské zoo a velmi mě těší, že je návštěvníky stále tak hojně využívána. Jízda na lanovce poskytuje jedinečné výhledy na zoo i Prahu a vždy je vyhledávaným zážitkem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Věřím, že tomu tak bude i nadále,“ ocenil dosavadní provoz sedačky náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.


DPP zajišťuje pravidelný provoz lanové dráhy v pražské zoo už od 1. července roku 1981, a to včetně údržby. Od roku 1983 je lanovka jeho majetkem. Dráha má za sebou zajímavou historii – stavět se začala už v roce 1972, ale až po pěti letech povozila první cestující. Kvůli technickým potížím byl ovšem její provoz po necelém roce přerušen. Po následující rekonstrukci se lanovka konečně stala užitečnou a atraktivní součástí zoologické zahrady.


Je to jednolanová visutá sedačková oběžná dráha s pevnými závěsy, šikmá délka činí 105,9 m a překonává výškový rozdíl 50,1 m. Má 60 sedaček, každou pro jednu osobu do 90 kg, a její dopravní rychlost je 0,85 m/s, takže vzdálenost mezi horní a dolní stanicí urazí za 2 minuty a 16 sekund. Největší zájem o ni byl v roce 2011, kdy ji použilo 313 257 cestujících. Dnešním sedmimiliontým cestujícím se stal Rudolf Zikmund z Plzně, který společně s manželkou Lenkou a synem Jakubem slavnostně převzal certifikát.


„Pražská zoo patří mezi nejnavštěvovanější místa v naší metropoli. Velmi nás těší, že kromě dopravy k ní můžeme již 35 let usnadňovat pohyb návštěvníkům i v jejím členitém terénu. Se stále vzrůstající oblibou tohoto místa věříme, že dalšího jubilejního návštěvníka přivítáme již brzy,“ prohlásil při té příležitosti dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek.


Dárkem DPP návštěvníkům zahrady bude i bezplatné použití lanovky ode dneška do 17. června a od 20. do 23. června. V těchto dnech nebude z technických důvodů zpřístupněn úsek cesty vedoucí od hlavního vchodu serpentinou do horní části zoo. Jedinou možností tak bude cesta lanovkou, Zakázankou a kolem Gočárových domů. Současně bude v uvedené dny (s výjimkou 21. a 22. června) otevřen také severní vchod do zoo a severní parkoviště.


Zdroj a úvodní foto: dpp.cz

(zmk)Sedm milionů cestujících se už svezlo na lanovce v zoo