Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Skleněné peklo Prahy - budova Crystal a hotel Don Giovanni
Skleněné peklo Prahy - budova Crystal a hotel Don Giovanni
Úterý, 12. duben 2016 07:07
Džitelkou titulu Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí je budova Crystal na Vinohradské třídě, zdroj: Arnika.org

Džitelkou titulu Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí je budova Crystal na Vinohradské třídě. V těsném závěsu se umístil hotel Don Giovanni, který byl za nejošklivější moderní budovu v Praze často označován v minulosti. Na křižovatce Vinohradské a Želivského tak při vyhlášení výsledků došlo k pomyslnému předání této štafety o 350 metrů blíže k centru města.


Třetí místo přisoudili hlasující budově OC Quadrio. V anketě pořádané spolkem Arnika byla zvolena i nejlepší moderní stavba. Titul Pražský klenot si odnáší oceňovaná budova Národní technické knihovny v Dejvicích.

„Obecně se dá říci, že lidé příliš nevítají stavby, ze kterých necítí užitek. Mezi takové patří například velké kancelářské budovy, které slouží prakticky jen svým pracovníkům. Specifickým případem je pak stavba na místě, které si lidé zvykli využívat jinak. Domnívám se, že to se stalo v případě pozemku Quadria, který lidé po desetiletí využívali jako náměstí,“ říká k výsledkům Michal Křivohlávek, odborník Arniky na územní plánování.

Kromě velkých a výrazných staveb se ale velmi vysoko umístila například i prodejna Billy na Letenském náměstí. V žebříčku nejkrásnějších staveb se pak kromě budovy NTK objevil i druhý Tančící dům a nový Trojský most.

„Na druhou stranu lidé logicky oceňují veřejné stavby. Mezi pěticí výherců Pražského klenotu můžeme najít knihovnu, nový most či kostel,“ doplňuje Křivohlávek k výsledkům ankety Pražský klenot.

Džitelkou titulu Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí je budova Crystal na Vinohradské třídě, zdroj: Arnika.orgVýsledky byly slavnostně vyhlášeny přímo naproti Crystalu a jen pár stovek metrů od těsně poraženého Dona Giovanniho. Krátký ceremoniál se uskutečnil jako součást zastavení nové a oblíbené vyjížďky cestovní kanceláře Corrupttour po nové pražské architektuře. Vyjížďku doprovázející zpívající květina Arnika proto vzdala hold „vítězné“ budově a zapěla svůj hit „Šest tisíc skel, šest tisíc skel“.

Vysledovat alespoň v omezené míře názory a hlediska Pražanů na nově vznikající tvář města, bylo také hlavním cílem ankety. Podle Arniky by se totiž mělo při rozhodování o budoucí podobě Prahy s názorem obyvatel města počítat.

Tabulka výsledků anket Pražský klenot a Skleněné peklo zde: www.arnika.org.Zdroj a foto: Arnika.org
(zem)Skleněné peklo Prahy - budova Crystal a hotel Don Giovanni