Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Sousedi si pomáhají
Sousedi si pomáhají
Pátek, 10. červen 2016 13:03
Sousedi si pomáhají

Potřebujete půjčit nářadí, pomoci s opravou či vyvenčit psa a neznáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám pomohl? Městská část Praha 13 tuto situaci vyřešila a snad jako první v České republice spustila nový portál ProSousedy.cz. Ten od středy 8. června nabízí sdílení věcí a dovedností mezi obyvateli Prahy 13.


Městská část Praha 13 se do projektu nepustila jen tak bezhlavě. Spuštění portálu předcházel na konci loňského roku výzkum mezi obyvateli městské části, který například ukázal, že 65 % obyvatel ve věku 18 - 65 let, využívajících internet, je ochotno sdílet nebo pronajímat svoje vlastní věci nebo zdarma či za úplatu nabídnout lidem v okolí svoje dovednosti. Respondenti jsou ochotni půjčovat domácí potřeby (20 %), sportovní potřeby (19 %), outdoorové vybavení na kempování (15 %), nábytek (14 %), celou domácnost (13 %), motorky a kola (11 %) a dokonce také domácí mazlíčky (4 %).


Koncem dubna letošního roku následoval pilotní provoz na adrese www.prosousedy.cz. Obyvatelé Prahy 13 se zde mohou zdarma přihlásit a nabídnout své dovednosti a věci svým spoluobčanům. Jedná se o světový trend, který́ často podporují i vládní organizace, jako například britský projekt www.streetbank.com.


O tom, že portál je využívaný hovoří i jeho návštěvnost. Doposud jej již navštívilo více než 1 200 obyvatel městské části.


„Jsem rád, že se mohu podílet na projektu, kde se lidé lépe poznají a pomohou si,“ uvedl ke spuštění projektu starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Věřím, že naše iniciativa usnadní mladým rodinám nebo třeba důchodcům zvládnout stále těžší ekonomickou realitu a současně překonat umělé odcizení mezi sousedy, které je v Praze bohužel dost běžné.“


Portál, kde se potkávají a pomáhají si sousedé, kteří by se třeba ani nepotkali, je přístupný z webu městské části www.praha13.cz a z facebookového profilu Šťastná třináctka.


Foto: pixabay.com

Zdroj: MČ Praha 13

(ewe)Sousedi si pomáhají