Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Tento pátek 10.6.2016 se koná Noc kostelů, už jste si vybrali, který kostel navštívíte?
Tento pátek 10.6.2016 se koná Noc kostelů, už jste si vybrali, který kostel navštívíte?
Čtvrtek, 09. červen 2016 13:10
Noc kostelů 2016

Tento pátek 10. června 2016 proběhne další ročník akce NOC KOSTELŮ - netradiční večer, kdy křesťanské farnosti, sbory a arcidiecéze otevřou své kostely všem zájemcům o křesťanství, sakrální architekturu či jiné duchovní umění. Připraveny jsou koncerty, divadlo, komentované prohlídky, návštěvy jinak nepřístupných prostor, modlitby či příjemná setkání.


Všechny akce, které se budou během Noci kostelů konat, jsou ZDARMA.


Noc kostelů 2016Během Noci kostelů nabídne velmi bohatý program i Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Kromě prohlídky svatovítské zvonice a koncertu dómského varhaníka Josefa Kšici a Vratislava Kříže to bude také koncert Jaroslava Svěceného a Jitky Navrátilové. Varhanní koncert nabídne díla Césara Francka a Antonína Dvořáka. Jaroslav Svěcený (housle) v doprovodu Jitky Navrátilové (cembalo) zahraje kromě své kompozice „Chrámová fantasie“ také Sonátu č. 4 d moll Antonia Vivaldiho, či Sonátu č. 5 Jean-Marie Leclaira anebo Sonátu č. 12 „La Folia“ Arcangela Corelliho.

Noc kostelů 2016Noc kostelů nabídne i bláznivý projekt - POJÍZDNÝ KOSTEL, kdy bude po Praze během Noci kostelů jezdit po trase tramvaje číslo 22 tramvaj s duchovním programem. Návštěvníci či lépe řečeno cestující v něm naleznou mnohé z toho, co se běžně vyskytuje v kostelech nepojízdných: kněze, kříž, věčné světlo, ale také například varhany, i když to budou varhany poněkud menší, tj. portativ. Celá tramvajová jízda bude k dispozici on-line na portálu Youtube - https://youtu.be/KV2wO8kJyNs. Pojízdný kostel bude fungovat mezi zastávkami Malovanka a Čechovo náměstí od 18.00 do 22.00 hodin. Součástí programu bude hudba, zpěv, ale i modlitby a osobní rozhovory s hosty.

Pro ty, kterým pojízdný kostel ujede, se jenom v pražské arcidiecézi otevře 312 kostelů nepojízdných, což je rekordní počet kostelů.

Pražská arcidiecéze se do mezinárodního ekumenického projektu zapojuje již sedmým rokem. Nejde v něm pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovní a kulturní tradice vycházející z křesťanství. V roce 2014 se poprvé do Noci kostelů zapojilo všech 15 křesťanských církví, které jsou řádnými anebo přidruženými členy Ekumenické rady církví. V loňském roce se Noci kostelů zúčastnilo 1 483 kostelů a modliteben a v celé České republice bylo zaznamenáno téměř 500 000 návštěvnických vstupů.

Podrobný program a další informace o celé akci naleznete na stránkáck NOCI KOSTELŮ:
- www.nockostelu.cz.
- www.facebook.com/nockostelu.


Zdroj a foto: Noc kostelů


(zem)Tento pátek 10.6.2016 se koná Noc kostelů, už jste si vybrali, který kostel navštívíte?