Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Víkend v Praze – tipy na 16. a 17. 4. 2016. Vzpomínka na dopravní legendu i loučení s Matějskou
Víkend v Praze – tipy na 16. a 17. 4. 2016. Vzpomínka na dopravní legendu i loučení s Matějskou
Pátek, 15. duben 2016 10:30

Předpověď počasí pro přicházející víkend je typicky dubnově nejistá, ale nabídka akcí je naštěstí rozmanitá, takže se můžete pobavit jak pod širým nebem, tak pod střechou. Sportovněji založení Pražané se rádi hromadně projdou s holemi, rodiny s dětmi můžou naposled zamířit na Matějskou. Pod střechou čekají zajímavé výstavy zvířat i vozidel historických nebo současných.
Velorex v Národním technickém muzeu

v sobotu a v neděli

velorex Lidové vozítko Velorex patří mezi legendy československých silnic z let socialismu. Tak trochu jsme si zvykli dělat si z tohoto vozítka legraci. Nezaškodí však podívat se na tuto epizodu naší motoristické historie vážněji. Osudy tohoto vozidla nebyly vůbec jednoduché. Ve složitém období počátku padesátých let 20. století zahynulo množství jiných zajímavých projektů na stolech byrokratů, kteří měli moc řídit náš průmysl. Bratři Stránští však dokázali přesvědčit kormidelníky znárodněného průmyslu, že právě jejich tříkolka je tím nejvhodnějším vozidlem pro naše invalidy. Pod reklamním heslem „Tělesně vadní do šťastné budoucnosti!“ vzniklo zhruba patnáct tisíc tříkolek a k tomu ještě necelých patnáct set čtyřkolových modelů. Velorex se udržel ve výrobě více než dvacet let a dočkal se dokonce exportu do zahraničí. V dopravní hale Národního technického muzea uvidíte desítku vozítek legendární značky Velorex. Vedle známějších tříkolových strojů Velorex jsou součástí výstavy také ojedinělé prototypy jako například stroj HOBA II. nebo nákladní Velorex 435 D. Výstava vznikla ve spolupráci NTM a Velorex clubu v AČR a trvá od 13. dubna do 25. září 2016.


Internetové stránky: www.ntm.cz
Prohlídka bunkru Folimanka

v sobotu

bunkr Městská část Praha 2 i letos zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka, vždy jednou za měsíc v sobotu od 9 do 15 hodin. Na prohlídkách spolupracuje se Správou služeb hl. m. Prahy a Speleologickým klubem Praha. O prohlídku největší podzemní stavby na území Prahy 2 je velký zájem mimo jiné proto, že bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami. O co byl tajemnější, o to více se Pražané toužili podívat dovnitř, v minulém režimu ovšem marně. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Vstup do krytu je volný, přítomní zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopni na místě podat zasvěcené informace. Termíny dalších prohlídek v roce 2016: 14. května, 18. června, 16. července, 20. srpna, 17. září, 15. října, 19. listopadu a 17. prosince – vždy od 9 do 15 hodin.


Internetové stránky: www.praha2.cz
Nordic Walking Tour 2016

v sobotu

walking Přijďte si v sobotu protáhnout svá těla do Kunratického lesa! Start a cíl je tradičně v areálu restaurace Na tý louce zelený, registrace účastníků proběhne od 10 do 11 hodin. Samozřejmostí bude možnost zapůjčení i zakoupení nordic walkingových holí a dále zakoupení triček a možná i kšiltovek CKNW. V rámci startovného je pro účastníky připraveno drobné občerstvení na trať, upomínkové předměty od partnerů a slosovatelné číslo do bohaté tomboly. Každé zastavení je spíše sportovně-společenskou akcí, kdy se seznámíte se správnou technikou pod vedením zkušených certifikovaných instruktorů, pobavíte se s přáteli a na závěr můžete vyhrát hodnotné ceny v tombole. Připraveny jsou dvě tratě v délce cca 4 a 8 km.


Internetové stránky: nordicwalkingtour.cz
Kde se vzali v Arše

v sobotu

archa Přírodovědecká expozice Archa Noemova v Nové budově Národního muzea je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představuje rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všímá i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název. Komentovaná prohlídka expozicí Archa Noemova vás v sobotu 16. dubna od 16 hodin provede příběhy zvířat, která v průběhu vyprávění lektora potkáte. Věděli jste, že některé exponáty jsou více než 100 let staré nebo že velké množství jich pochází z pražské zoo? Seznamte se s příběhem otce prvního orangutana narozeného v České republice, prvního losa, který se vrátil do Čech po několika staletích, ledního medvěda Alíka nebo se zajímavostmi o zvířatech, která ze svých cest přivezli slavní cestovatelé Emil Holub nebo Enrique Stanko Vráz. Pokud budete při prohlídce expozice pozorní, můžete si vyzkoušet v prostorách kavárny Muzeum své znalosti v dalším zábavném kvízu a můžete vyhrát drobné občerstvení a upomínkový suvenýr.


Internetové stránky: www.nm.cz
Veletrh FOR CARAVAN

v sobotu a v neděli

caravan Největší tuzemská přehlídka karavanů a obytných automobilů na výstavišti PVA EXPO PRAHA patří čím dál oblíbenějším nezávislým dovoleným a na své si přijdou všichni milovníci nespoutaného cestování. Moderní haly 3, 4 a 5 letňanského výstaviště nabídnou od 15. do 17. dubna to nejzajímavější z oboru. Vybrat si tak budete moci nový vůz, ve kterém letos strávíte dovolenou, nebo nakoupit veškeré vybavení pro kempování. V nabídce bude vše potřebné – speciální nádobí, grily nebo nábytek. Prezentovat se budou i atraktivní lokality pro karavanink a kempování. K dispozici bude střihová služba pro šití speciálních přepážek do karavanů. Chybět nebude ani bazar karavanů. Chcete zakoupit nebo naopak prodat starší kousek obytného vozu nebo karavanu? Právě na veletrhu budete mít tu nejlepší příležitost. Zajímavostí letošního ročníku bude i expozice závodního týmu BARTH Racing, na které návštěvníci uvidí vozy, které byly součástí závodu Rallye Dakar 2016


Internetové stránky: forcaravan.cz
Poslední víkend letošní Matějské pouti

v sobotu a v neděli

kolo Jestli jste ještě nestačili navštívit typickou pražskou jarní akci, máte poslední příležitost. Letos bylo pro dětské i dospělé návštěvníky připraveno 120 různých atrakcí z Čech, Holandska i dalších států Evropy, z toho pro nejmenší do 10 let okolo 30 atrakcí jako například autíčka, řetízkové, hydraulické i podlahové kolotoče, Buggy auta, nafukovací skákadla či vláčky. Novinkou letošní Matějské pouti byly dětské tanky, které jsou obdobou čtyřkolek a jezdí v terénu. Starší a odvážnější návštěvníci se pobavili a načerpali dávku adrenalinu na velkých moderních technických zařízeních v holandském lunaparku i na české atrakci Katapult. Nemohly chybět ani tradiční atrakce, jako je staročeská Lochneska, střelnice či tradiční horská dráha a ruské kolo. Po ukončení Matějské pouti bude návštěvníkům parku po celý zbytek sezóny k dispozici asi 22 atrakcí a provozní doba lunaparku zůstává stejná jako v době konání Matějské pouti: úterý až pátek 13 – 21 hod., sobota a neděle 10 – 22 hod. (vč. svátků a školních prázdnin), v pondělí je zavřeno mimo školních prázdnin a svátků.


Internetové stránky: www.matejskapout.cz


Foto: wikimedia.org, ŠJů

Úvodní foto: wikimedia.org, Joost J. Bakker

(zmk)Víkend v Praze – tipy na 16. a 17. 4. 2016. Vzpomínka na dopravní legendu i loučení s Matějskou