Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Změnil Čaj o páté vztah Prahy a developerů?
Změnil Čaj o páté vztah Prahy a developerů?
Sobota, 04. červen 2016 14:15
Změnil Čaj o páté vztah Prahy a developerů?

Developeři to v Praze nemají jednoduché už proto, že hlavní město jako jediné v České republice má výsadu vlastních stavebních předpisů. Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová spolu se svou náměstkyní Petrou Kolínskou jednala ve čtvrtek s developery v rámci tradičního Čaje o páté o dalším rozvoji Prahy.Jedním z hlavních bodů jednání byla čerstvě schválená novela Pražských stavebních předpisů, jejichž účinnost je navržena od 1. srpna 2016. V Praze se díky vlastním stavebním předpisům nemůže stavět podle norem, které jsou platné jinde v republice, protože hlavní město je v mnoha ohledech specifické a jedinečné. Mluvilo se i o dalších tématech, jako jak Praha plánuje přilákat, podporovat a udržet investory, kteří vytvářejí nová pracovní místa, nebo jak chce Praha reagovat na potřeby v oblasti veřejné vybavenosti.


„V minulosti se tu razila zásada, že s developery se nemluví, což je myslím ta největší možná chyba, které se mohly předchozí reprezentace dopustit. Ať už s některými záměry souhlasím a s jinými nikoliv, jsem schopná mít o plánovaných projektech přehled a třeba je i pomocí dialogu ovlivnit ku prospěchu Prahy,“ uvedla k průběhu jednání primátorka Adriana Krnáčová. „Jsem ráda, že jsme se mohli sejít v tomto složení, vyjasnit si řadu věcí na jedné i druhé straně. Věřím, že toto setkání bude mít i pozitivní vliv při dalším rozvoji Prahy.“


„Vedení města musí umět nastavit předvídatelná pravidla pro udržitelný rozvoj a investoři by měli najít odvahu projednávat své záměry s veřejností včas a do svých plánů zahrnout spočitatelné benefity pro město v míře větší než malé. Po letech asymetrických vztahů a honby za výjimkami vidím u developerů zájem připravovat projekty ohleduplně k území i lidem. Investorům jsem nabídla prostor pro diskusi o jejich projektech na půdě nového informačního centra pod patronátem Institutu plánování a rozvoje," doplnila primátorku její náměstkyně Petra Kolínská.


Čaj o páté se na magistrátu profiluje jako neformální diskusní platforma nad vybranými tématy. Primátorka už se v minulosti například setkala s úspěšnými ženami českého byznysu, další setkání proběhlo na téma Muzea moderního umění, respektive jeho plánované výstavby. Také včerejší setkání s developery přineslo řadu podnětů, kterými se v budoucnu bude třeba zabývat.


Zdroj a úvodní foto: praha.eu

(zmk)Změnil Čaj o páté vztah Prahy a developerů?