Praha.cz

 
Nacházíte se: Doprava


Změny v MHD

Aktuální omezení dopravy

Níže můžete pomocí webových stránek Dopravního podniku hlavního města zjistit, zda se vás budou týkat některá dopravní omezení




Veřejnou dopravu na území Prahy a v přilehlých obcích organizuje firma ROPID - Regionální organizátor Pražské integrované dopravy. Podle informací pražského Magistrátu provoz veřejné dopravy na území Prahy a v jejím okolí zajišťuje 17 dopravců, z nichž nejvýznamnější je Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP).


Pražská integrovaná doprava - PID


Jde o ucelený systém přepravy osob po Praze a okolí tramvajemi, metrem, autobusy, vlaky a regionálními autobusy.

Zásadní tarifní změny v pražské MHD od 1.7.2015


1) Roční kupon zlevní o 1 100 korun
Dosud stála roční předplatní jízdenka pro území Prahy 4 750 korun, od 1. července 2015 ji cestující koupí v tradičních předprodejích a v e-shopu Dopravního podniku za 3 650 korun. Pořídit ji je možné jak v elektronické podobě na Opencard (již od 17. 6. 2015, avšak s platností nejdříve od 1. 7. 2015), tak v papírové podobě k průkazce PID (od 1. 7. 2015). Začátek platnosti kuponu si určí cestující sám na libovolné datum, které mu bude vyhovovat. S touto roční jízdenkou je možné cestovat v rámci její časové platnosti neomezeně po celém území Prahy tramvajemi, autobusy, metrem, integrovanými vlaky PID, přívozy i lanovou dráhou na Petřín.

2) Doprovod dětí do 3 let nepotřebuje jízdenku
Osoba, která bude při cestování po Praze veřejnou dopravou doprovázet dítě do 3 let, nemusí si nově od 1. července 2015 kupovat jízdenku. Toto pravidlo se vztahuje vždy pouze na jednu doprovázející osobu. Novinka se nevztahuje na cestování po železnici ani na speciální letištní lince AE. Tam je třeba, stejně jako v příměstských autobusech za hranicí Prahy, platit jízdné jako dosud.

Ve skutečnosti nejde o bezplatnou přepravu, ale o zavedení zvláštní ceny jízdného na území Prahy ve výši 0 Kč. Pokud chce cestující jezdit za nulovou cenu, musí mít vždy u sebe speciální průkaz Dítě do 3 let s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození dítěte.

Průkaz získá každý na počkání za manipulační poplatek 20 Kč v obvyklých předprodejních místech PID od 1. července 2015. Při jeho pořízení je nutné doložit věk dítěte. Průkaz kvůli rychle se měnící podobě dítěte platí nejdéle 1 rok. Přeprava dětí do 6 let i dětských kočárků s dítětem je i nadále bezplatná ve všech tarifních pásmech PID.

3) Nebude nutné platit ani za pejsky
Další velmi významnou změnou v tarifu je bezplatná přeprava psů. Žádný cestující s platnou jízdenkou PID pro území Prahy (pásma P, 0 a B) nebo cestující s nárokem na bezplatnou přepravu po území Prahy nemusí od 1. července 2015 za psa ve veřejné dopravě platit (mimo vlaky PID a letištní linku AE).

Nově nebude nutné platit za psa ani v příměstských autobusech PID ve vnějších tarifních pásmech za hranicemi Prahy, to se však týká jen držitelů časových kupónů pro vnější pásma. Ostatní za pejska zaplatí jednorázovou cenu 16 korun.

Zásadní změny v pražské MHD k 7.4.2015


Ve čtvrtek 19.2.2015 byla dohodnuta konečná verze úprav povrchové MHD k termínu otevření čtyř nových stanic metra A v západní části Prahy od 7.4.201, jde o stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Změny se týkají pouze oblastí dotčených prodloužením metra. Kromě zrušené tramvajové linky 2 se ostatní linky tramvají nemění, autobusové změny naopak znamenají například zkrácení linek jedoucích po Evropské ulici k novým stanicím metra, naopak v Patočkově ulici zůstává rozsah autobusové dopravy zachován. Jasné jsou také parametry provozu metra A v novém úseku. Od prvního dne provozu je sledována a vyhodnocována aktuální poptávka.

Veškeré podrobně rozepsané změny v pražské MHD k 7.4.2015 naleznete ZDE.


Tramvaje


Tramvajový provoz v Praze zajišťují denní a noční tramvajové linky. V Praze jsou nejdůležitějšími čtyři páteřní tramvajové linky, které mají přímé vedení trasy po nejfrekventovanějších místech Prahy, mají interval 4 až 5 minut v pracovní den a 7 až 10 minut večer a o víkendech.
Ostatní tramvajové linky nabízejí intervaly 8 až 10 minut v pracovní dny a 15 až 20 minut večer a o víkendech.

Bližší informace o tramvajových linkách naleznete ZDE.

Autobusy


Autobus v Praze, foto www.dpp.czPražská autobusová síť je rozdělena v současnosti na tři druhy autobusových linek: metrobusy, standardní linky a midibusové linky. Metrobusy jsou často provozovány kloubovými vozy a na světelných křižovatkách platí pro metrobusy priorita. Midibusové linky zase umožňují díky nižší kapacitě i rozměrům vozidel obsloužit i méně osídlené a hůře dostupné městské čtvrti a pomáhají zlepšit cestování zejména pro méně pohyblivé cestující. Všechny midibusové linky jsou bezbariérové.
Příměstské autobusové linky spojují Prahu s okolními obcemi. Ve směru z Prahy se do těchto příměstských autobusů nastupuje pouze předními dveřmi a neplatí v nich SMS jízdenky.

Bližší informace o autobusových linkách naleznete ZDE.

Metro


Pražské metro má celkem tři linky A, B a C a od 7.dubna 2015 již 61 stanic. Metro jezdí denně v době od 5 hodin ráno do půlnoci. Intervaly jsou v dobách ranní a odpolední špičky kratší než večer a o víkendech.

Stručný popis tras pražského metra:

Trasa metra A má 17 stanic a spojuje konečné stanice Nemocnice Motol a Depo Hostivař
Trasa metra B ma 24 stanic a spojuje konečné stanice Zličín a Černý Most.
Trasa metra C má 20 stanic a spojuje konečné stanice Letňany a Háje.
Přestupní stanice mezi jednotlivými trasami metra jsou Můstek (přestup na trasách A - B), Muzeum (přestup na trasách A - C) a Florenc (přestup na trasách B - C).

Podrobnější informace o linkách a stanicích pražského metra naleznete ZDE.

Vlaková doprava v Praze a okolí


V systému Pražské integrované dopravy jsou zahrnuty všechny tratě, které začínají v Praze a platí na nich taktéž tarif PID. Většina regionálních spojů je označena jako linky S. Více informací naleznete ZDE.

Lanová dráha

Praha má dvě lanové dráhy - jsou to lanová dráha na Petřín a lanová dráha v Zoologické zahradě v Troji. Lanová dráha na Petřín vede stanicemi trase Újezd–Nebozízek–Petřín s konečnou zastávkou nedaleko Petřínské rozhledny, lanovka v ZOO spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Více informací naleznete ZDE.

Pražské přívozy na Vltavě


V Praze je k dubnu 2015 celkem 6 přívozů, některé s celoročním provozem, některé jsou se sezonním provozem.

Přívoz P1: Sedlec – Zámky
Přívoz P2: V Podbabě – Podhoří
Přívoz P3: Lihovar – Veslařský ostrov
Přívoz P5: Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov
Přívoz P6: Lahovičky – Nádraží Modřany

Na všech uvedených přívozech platí tarif PID, přeprava jízdních kol je zdarma. Přívozy nejsou v provozu při zvýšené hladině Vltavy.

Více informací naleznete na stránce www.ropid.cz/privozy.

Bezbariérové cestování


Podrobné informace o bezbariérovém cestování po Praze naleznete na stránkách www.dpp.cz/bezbarierove-cestovani, www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/zivot_v_praze/praha_bezbarierova a www.ropid.cz/bezbarier.

Jízdné a dopravní tarif


Základní přestupní jízdenka pro dospělého cestujícího po Praze má platnost 90 minut a stojí 32 Kč. Přestupní jízdenka za 24 Kč platí 30 minut. Děti ve věku 6 až 15 let mají nárok na dopravu zdarma po předložení Opencard. Dětský kočárek s dítětem se přepravuje bezplatně. Cena přepravného za zavazadlo, psa bez schrány nebo dětský kočárek bez dítěte je 16 Kč.

Podrobnější informace o tarifu a jízdném v pražské a příměstské dopravě naleznete na stránkách www.ropid.cz/tarif a www.dpp.cz/jizdne.

Vyhledání spojení


Dopravní spojení či jízdní řády můžete vyhledat na internetu na následujících stránkách:
www.spojeni.dpp.cz
www.ropid.cz/jizdni-rady
www.pid.idos.cz/spojeni
www.idos.cz

Odkazy - webové stránky


Dopravní podnik hl. města Prahy www.dpp.cz
ROPID www.ropid.cz
Informace o dopravě na portálu hl.města Prahy www.praha.eu/jnp/cz/doprava/index.html


Zdroj: Ropid, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Magistrát hl. m. Prahy
Foto: Dopravní podnik hl.m. Prahy


 
Zóny placeného stání

Vyhněte se pokutám za parkování, nebo odtahu. Od roku 1996 jsou v centrální části Prahy postupně zřizovány zóny placeného stání. Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou, oranžová a zelená zóna pro krátkodobé parkování návštěvníků placené prostřednictvím parkovacích automatů (oranžová zóna je pro stání do doby 2 hodin, zelená do 6 hodin).



Celý článek...
 
Dopravní kamery města Prahy
Dopravní kamery města Prahy

Přehled aktuální dopravní situace v Praze můžete sledovat pomocí pravidelně aktualizovaných dopravních kamer. Najít zde můžete i místa aktuálních dopravních omezení, stupně dopravy, úseky měřené rychlosti, ale i informace o kapacitách parkovišť nebo zprávy z meteorologických stanic.

Celý článek...
 
Vyhledání spojení MHD
DPP - Vyhledej spojení

Vyhledání přímého spojení i spojení s přestupy mezi zadanými zastávkami/objekty pomocí aplikace Dopravních podniků hlavního města Praha.




Celý článek...