Praha.cz

 
Nacházíte se: Doprava


Změny v MHD

Aktuální omezení dopravy

Níže můžete pomocí aplikace Dopravních podniků hlavního města zjistit, zda se vás budou týkat některá dopravní omezení
Nový systém dopravy v hlavním městě

Od 1. září 2012 se naprosto změní pražská městská hromadná doprava. Vzniknou nové linky, takzvané páteřní spoje, ale některé linky budou zrušeny nebo změneny. V následujícím článku tyto změny shrneme.

Tramvaje

Nové páteřní linky

Hlavní výhodou páteřních linek je, že jezdí ve špičce v intervalu čtyř minut. Tyto páteřní linky doplňují linky v tzv. páteřních svazcích. Páteřní svazek tvoří vždy dvě linky, které jedou centrem města po společné trase a až za centrem se rozdělí. Interval v těchto páteřních svazcích je také jen 4 minuty. Mapu páteřních linek zobrazíte kliknutím na jeden z následujících obrázků.

MHD


Párové linky

1+25 PETŘINY (1) / VYPICH (25) – Vozovna Střešovice - Hradčanská – Letenské nám. – Vltavská – Maniny – Palmovka – SPOJOVACÍ (1) / LEHOVEC (25)
5+26 DIVOKÁ ŠÁRKA (5) / ŠPEJCHAR (26) – Letenské náměstí – Náměstí Republiky – Hlavní nádraží – Olšanské náměstí – ČERNOKOSTELECKÁ (5) / NÁDRAŽÍ HOSTIVAŘ (26)
10+16 SÍDLIŠTĚ ŘEPY (10) / KOTLÁŘKA (16) – Anděl – Karlovo náměstí - I. P. Pavlova – Flora – Želivského – Ohrada – Palmovka – SÍDLIŠTĚ ĎÁBLICE (10) / LEHOVEC (16)
12+20 SÍDLIŠTĚ BARRANDOV – Smíchovské nádraží – Anděl – Újezd – Malostranská – Chotkovy sady – PALMOVKA (12)/DIVOKÁ ŠÁRKA (20)

Páteřní linky
3 KOBYLISY – Palmovka – Florenc – Václavské náměstí – Karlovo náměstí – Výtoň – NÁDRAŽÍ BRANÍK (– Nádraží Modřany – SÍDLIŠTĚ MODŘANY)
9 SÍDLIŠTĚ ŘEPY – Kotlářka – Anděl – Újezd – Národní třída – Václavské náměstí – Hlavní nádraží – Olšanské náměstí – Ohrada - SPOJOVACÍ
11 (SPOŘILOV – Michelská –) NÁMĚSTÍ BRATŘÍ SYNKŮ – I. P. Pavlova – Muzeum – Flora – OLŠANSKÉ HŘBITOVY
17 (VOZOVNA KOBYLISY – Nádraží Holešovice -) VÝSTAVIŠTĚ – Staroměstská – Palackého náměstí – Nádraží Braník – SÍDLIŠTĚ MODŘANY
22 BÍLÁ HORA – Vypich – Malostranská – Újezd – Národní třída – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Koh-i-noor – Nádraží Strašnice – Zahradní Město – NÁDRAŽÍ HOSTIVAŘ

Kompletní přehled změn v provozu tramvají najdete po kliknutí na jeden z násleucjících obrázků.

MHDAutobusy

Nové metrobusy

Metrobusy:
• zajišťují významná spojení, jsou v provozu celodenně a celotýdenně
• mají přímé vedení trasy s minimem různých zajížděk apod.
• mají krátké intervaly (zpravidla 6–8 minut ve špičce, 15–20 minut v mimošpičkových obdobích, nebo i kratší intervaly)
• jsou často provozovány v kloubových vozech
• na jejich trasách jsou přednostně upravovány křižovatky, aby preferovaly průjezd MHD a jsou postupně vytvářeny speciální pruhy pro autobusy
Mapu metrobusů zobrazíte kliknutím na jeden z následujících obrázků.

MHD
102 Prodloužení intervalu v pracovní dny ráno.
106 Ve směru od Kačerova odkloněna přes Starý Spořilov, Spořilov, Sídliště Spořilov na Roztyly (v úseku Kačerov – Roztyly v provozu pouze každý druhý spoj).
112 Prodloužení intervalů celotýdenně v zimním období.
118 V pracovní dny do cca 20:00 prodloužena o úsek Dvorce – Smíchovské nádraží, ve směru z Budějovické odkloněna ze zastávky Depo Kačerov přes Severozápadní na Sídliště Spořilov (v oblasti Spořilova a Roztyl nahrazena linkou 106), zkrácení intervalů celotýdenně.
119 Beze změny (Dejvická – Letiště Ruzyně).
124 V oblasti Budějovické vedena obousměrně přes zastávky Budějovická a Krčská, zřízena zastávka Pod Jezerkou; zkrácení intervalu v pracovní dny ráno.
125 Prodloužena o úsek Horčičkova – Skalka po trase linky 271, zkrácení intervalů v pracovní dny.
131 Beze změny (Hradčanská – Bořislavka).
133 Beze změny (Florenc – Sídliště Malešice).
135 Ve směru z centra je odkloněna ze Spořilova přes Roztyly, Chodov na Koleje Jižní Město, ve směru z centra zajíždí do Sídliště Spořilov; v úseku Spořilov – Jižní Město nahrazena linkou 136, zkrácení intervalů v pracovní dny.
136 Ve směru z centra je odkloněna ze Spořilova přes Chodovec, Opatov a Háje na Jižní Město, nově nezajíždí do Sídliště Spořilov; v úseku Spořilov – Koleje Jižní Město nahrazena linkou 135.
137 Vybrané spoje ve špičkách pracovních dnů prodlouženy o úsek U Waltrovky – Sídliště Stodůlky po trase linky 130.
139 Ve směru z centra odkloněna z Tyršovy čtvrti přes Nádraží Modřany do Komořan (v úseku Tylova čtvrť – Na Beránku nahrazena linkou 150), zřízena zastávka Pod Jezerkou, zkrácení intervalu v pracovní dny ráno.
140 Beze změny (Palmovka – Čakovice).
144 Prodloužení intervalu v pracovní dny ráno, o víkendu provozována ve standardních vozech.
150 Z Polikliniky Modřany prodloužena do zastávky Na Beránku, zrušena zastávka Čechova čtvrť; nově v provozu v kloubových vozech a celodenně, celotýdenně.
154 Zkrácena do trasy Chodov – Jižní Město, nahrazena linkami 125, 135, 183, 240 a tramvajovými linkami, zrušení ranních vložených spojů Donovalská – Chodov.
158 Beze změny (Českomoravská – Miškovice).
167 Nově provozována v kloubových vozech, prodloužení intervalů celotýdenně.
170 Ve směru od Jižního Města je ze zastávky V Zápolí odkloněna přes Budějovickou, Ryšánku, Branické náměstí, Přístaviště a Chaplinovo náměstí do zastávky Pražská čtvrť, kde nahrazuje linku 192 (v úseku Budějovická – Pražská čtvrť jede o víkendu pouze každý druhý spoj). Ve zrušeném úseku nahrazena linkou 106; zkrácení intervalů ve špičkách pracovních dnů.
174 Beze změny (Hradčanská – Velká Ohrada).
176 Vybrané spoje celotýdenně prodlouženy o úsek Stadion Strahov – Spiritka – Klamovka – Jinonice – Nové Butovice, zkrácení intervalu v pracovní dny ráno, prodloužení intervalu v pracovní dny dopoledne.
177 Beze změny (Poliklinika Mazurská – Chodov).
180 Beze změny (Dejvická – Zličín).
183 Ve směru od Nádraží Hostivař odkloněna ze zastávky Boloňská přes Nádr. Horní Měcholupy a Sídl. Petrovice a dále prodloužena na Háje, zkrácení intervalu o víkendu.
188 Nově provoz kloubových vozů, prodloužení intervalů v pracovní dny, zřízena zastávka Pod Jezerkou.
189 Prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů.
191 V úseku Podbělohorská – Televizní věž odkloněna přes Stadion Strahov, na část spojů nasazeny kloubové vozy, zavedeny vložené spoje Na Knížecí – Stadion Strahov, zkrácení intervalů celotýdenně; obsluha Spiritky nahrazena linkou 176.
193 Ze zastávky IKEM, resp. Ústavy Akademie věd prodloužena na Šeberák, zkrácení intervalů ve špičkách pracovních dnů.
195 Beze změny (Jesenická – Sídliště Čakovice).
196 Prodloužena o úsek Kačerov – Michelská – Jesenická – Strašnická, nově v provozu celodenně a celotýdenně ve standardních vozech, zkrácení intervalů.
197 Zkrácení intervalů v pracovní dny, o víkendu nově provoz kloubových vozů (sloučení s linkou 198).
200 Prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů.
207 Beze změny (Staroměstská – Ohrada).
213 Beze změny (Želivského – Jižní Město).
215 Prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů.
235 Beze změny (Nové Butovice – Velká Ohrada).
253 Beze změny (Smíchovské nádraží – Na Beránku).


Kompletní přehled změn v provozu autobusů najdete po kliknutí na jeden z následucjících obrázků.

MHD

 
Zóny placeného stání

Vyhněte se pokutám za parkování, nebo odtahu. Od roku 1996 jsou v centrální části Prahy postupně zřizovány zóny placeného stání. Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou, oranžová a zelená zóna pro krátkodobé parkování návštěvníků placené prostřednictvím parkovacích automatů (oranžová zóna je pro stání do doby 2 hodin, zelená do 6 hodin).Celý článek...
 
Dopravní kamery města Prahy
Dopravní kamery města Prahy

Přehled aktuální dopravní situace v Praze můžete sledovat pomocí pravidelně aktualizovaných dopravních kamer. Najít zde můžete i místa aktuálních dopravních omezení, stupně dopravy, úseky měřené rychlosti, ale i informace o kapacitách parkovišť nebo zprávy z meteorologických stanic.

Celý článek...
 
Vyhledání spojení MHD
DPP - Vyhledej spojení

Vyhledání přímého spojení i spojení s přestupy mezi zadanými zastávkami/objekty pomocí aplikace Dopravních podniků hlavního města Praha.
Celý článek...