Praha.cz

 
Nacházíte se: Doprava


Změny v MHD

Aktuální omezení dopravy

Níže můžete pomocí webových stránek Dopravního podniku hlavního města zjistit, zda se vás budou týkat některá dopravní omezení
Veřejnou dopravu na území Prahy a v přilehlých obcích organizuje firma ROPID - Regionální organizátor Pražské integrované dopravy. Podle informací pražského Magistrátu provoz veřejné dopravy na území Prahy a v jejím okolí zajišťuje 17 dopravců, z nichž nejvýznamnější je Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP).


Pražská integrovaná doprava - PID


Jde o ucelený systém přepravy osob po Praze a okolí tramvajemi, metrem, autobusy, vlaky a regionálními autobusy.

Zásadní změny v pražské MHD k 7.4.2015


Ve čtvrtek 19.2.2015 byla dohodnuta konečná verze úprav povrchové MHD k termínu otevření čtyř nových stanic metra A v západní části Prahy od 7.4.201, jde o stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Změny se týkají pouze oblastí dotčených prodloužením metra. Kromě zrušené tramvajové linky 2 se ostatní linky tramvají nemění, autobusové změny naopak znamenají například zkrácení linek jedoucích po Evropské ulici k novým stanicím metra, naopak v Patočkově ulici zůstává rozsah autobusové dopravy zachován. Jasné jsou také parametry provozu metra A v novém úseku. Od prvního dne provozu je sledována a vyhodnocována aktuální poptávka.

Veškeré podrobně rozepsané změny v pražské MHD k 7.4.2015 naleznete ZDE.


Tramvaje


Tramvajový provoz v Praze zajišťují denní a noční tramvajové linky. V Praze jsou nejdůležitějšími čtyři páteřní tramvajové linky, které mají přímé vedení trasy po nejfrekventovanějších místech Prahy, mají interval 4 až 5 minut v pracovní den a 7 až 10 minut večer a o víkendech.
Ostatní tramvajové linky nabízejí intervaly 8 až 10 minut v pracovní dny a 15 až 20 minut večer a o víkendech.

Bližší informace o tramvajových linkách naleznete ZDE.

Autobusy


Autobus v Praze, foto www.dpp.czPražská autobusová síť je rozdělena v současnosti na tři druhy autobusových linek: metrobusy, standardní linky a midibusové linky. Metrobusy jsou často provozovány kloubovými vozy a na světelných křižovatkách platí pro metrobusy priorita. Midibusové linky zase umožňují díky nižší kapacitě i rozměrům vozidel obsloužit i méně osídlené a hůře dostupné městské čtvrti a pomáhají zlepšit cestování zejména pro méně pohyblivé cestující. Všechny midibusové linky jsou bezbariérové.
Příměstské autobusové linky spojují Prahu s okolními obcemi. Ve směru z Prahy se do těchto příměstských autobusů nastupuje pouze předními dveřmi a neplatí v nich SMS jízdenky.

Bližší informace o autobusových linkách naleznete ZDE.

Metro


Pražské metro má celkem tři linky A, B a C a od 7.dubna 2015 již 61 stanic. Metro jezdí denně v době od 5 hodin ráno do půlnoci. Intervaly jsou v dobách ranní a odpolední špičky kratší než večer a o víkendech.

Stručný popis tras pražského metra:

Trasa metra A má 17 stanic a spojuje konečné stanice Nemocnice Motol a Depo Hostivař
Trasa metra B ma 24 stanic a spojuje konečné stanice Zličín a Černý Most.
Trasa metra C má 20 stanic a spojuje konečné stanice Letňany a Háje.
Přestupní stanice mezi jednotlivými trasami metra jsou Můstek (přestup na trasách A - B), Muzeum (přestup na trasách A - C) a Florenc (přestup na trasách B - C).

Podrobnější informace o linkách a stanicích pražského metra naleznete ZDE.

Vlaková doprava v Praze a okolí


V systému Pražské integrované dopravy jsou zahrnuty všechny tratě, které začínají v Praze a platí na nich taktéž tarif PID. Většina regionálních spojů je označena jako linky S. Více informací naleznete ZDE.

Lanová dráha

Praha má dvě lanové dráhy - jsou to lanová dráha na Petřín a lanová dráha v Zoologické zahradě v Troji. Lanová dráha na Petřín vede stanicemi trase Újezd–Nebozízek–Petřín s konečnou zastávkou nedaleko Petřínské rozhledny, lanovka v ZOO spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Více informací naleznete ZDE.

Pražské přívozy na Vltavě


V Praze je k dubnu 2015 celkem 6 přívozů, některé s celoročním provozem, některé jsou se sezonním provozem.

Přívoz P1: Sedlec – Zámky
Přívoz P2: V Podbabě – Podhoří
Přívoz P3: Lihovar – Veslařský ostrov
Přívoz P5: Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov
Přívoz P6: Lahovičky – Nádraží Modřany

Na všech uvedených přívozech platí tarif PID, přeprava jízdních kol je zdarma. Přívozy nejsou v provozu při zvýšené hladině Vltavy.

Více informací naleznete na stránce www.ropid.cz/privozy.

Bezbariérové cestování


Podrobné informace o bezbariérovém cestování po Praze naleznete na stránkách www.dpp.cz/bezbarierove-cestovani, www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/zivot_v_praze/praha_bezbarierova a www.ropid.cz/bezbarier.

Jízdné a dopravní tarif


Základní přestupní jízdenka pro dospělého cestujícího po Praze má platnost 90 minut a stojí 32 Kč. Přestupní jízdenka za 24 Kč platí 30 minut. Děti ve věku 6 až 15 let mají nárok na dopravu zdarma po předložení Opencard. Dětský kočárek s dítětem se přepravuje bezplatně. Cena přepravného za zavazadlo, psa bez schrány nebo dětský kočárek bez dítěte je 16 Kč.

Podrobnější informace o tarifu a jízdném v pražské a příměstské dopravě naleznete na stránkách www.ropid.cz/tarif a www.dpp.cz/jizdne.

Vyhledání spojení


Dopravní spojení či jízdní řády můžete vyhledat na internetu na následujících stránkách:
www.spojeni.dpp.cz
www.ropid.cz/jizdni-rady
www.pid.idos.cz/spojeni
www.idos.cz

Odkazy - webové stránky


Dopravní podnik hl. města Prahy www.dpp.cz
ROPID www.ropid.cz
Informace o dopravě na portálu hl.města Prahy www.praha.eu/jnp/cz/doprava/index.html


Zdroj: Ropid, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Magistrát hl. m. Prahy
Foto: Dopravní podnik hl.m. Prahy


 
Zóny placeného stání

Vyhněte se pokutám za parkování, nebo odtahu. Od roku 1996 jsou v centrální části Prahy postupně zřizovány zóny placeného stání. Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou, oranžová a zelená zóna pro krátkodobé parkování návštěvníků placené prostřednictvím parkovacích automatů (oranžová zóna je pro stání do doby 2 hodin, zelená do 6 hodin).Celý článek...
 
Dopravní kamery města Prahy
Dopravní kamery města Prahy

Přehled aktuální dopravní situace v Praze můžete sledovat pomocí pravidelně aktualizovaných dopravních kamer. Najít zde můžete i místa aktuálních dopravních omezení, stupně dopravy, úseky měřené rychlosti, ale i informace o kapacitách parkovišť nebo zprávy z meteorologických stanic.

Celý článek...
 
Vyhledání spojení MHD
DPP - Vyhledej spojení

Vyhledání přímého spojení i spojení s přestupy mezi zadanými zastávkami/objekty pomocí aplikace Dopravních podniků hlavního města Praha.
Celý článek...