Praha.cz

 
Ceny bytů v Praze stoupají méně než na jihu Moravy
Čtvrtek, 02. červen 2016 13:57

Více než 80 % Čechů touží bydlet ve vlastním bytě nebo domě. Zjistili to výzkumníci ze Sociologického ústavu AV ČR. Oproti roku 2001 je to o 5 % víc. Častou překážkou při pořizování vlastního bydlení jsou ale peníze.

Ceny nemovitostí se samozřejmě liší podle lokalit. Ve větších městech si připlatíte. Za nové byty v Praze tak mnohdy zaplatíte stejně jako za nový rodinný dům v Krnově. Každý rok jsou navíc nové domy i byty dražší.

Loni se průměrně zvýšily ceny za nové byty z 2 milionů korun na 2,22 milionů korun. Nejméně, o 0,75 %, stouply ve Zlínském kraji, nejvíce, o 17,28 %, na jihu Čech. Praha je s nárůstem cen o 11,29 % mezi kraji na 6. místě.

Byty a domy v Praze tak zdražily méně než ty na jihu Moravy. Tam cena nemovitostí stoupla o 13,70 %.
Nejvíce zdražily menší byty


V průměru o 70 tisíc korun více zaplatíte za byty 1+1, 1+kk nebo 2+kk. Přitom o poslední jmenovaný typ bytů mají kupující největší zájem. Jsou pro ně totiž cenově nejdostupnější. „Z dlouhodobého hlediska je to pak nejlepší možný byt pro nájemní bydlení,” řekl David Jirůšek ze společnosti FINEP, která se zabývá prodejem novostaveb v Praze.

Právě u nich poptávka značně převyšuje nabídku. Loni se například jen v hlavním městě prodalo 7 tisíc nových bytů. A zájem o ně neklesá ani letos. Proto developeři staví nové. Například společnost FINEP aktuálně nabízí prodej bytů v Praze hned v 5 lokalitách:
Stodůlkách,
Vysočanech,
Štěrboholech,
Hostivaři,
Prosek Parku.Alternativu představují družstevní byty


Pro všechny, kteří si nemůžou dovolit vysokou investici do vlastního bytu, představují zajímavou investici družstevní byty. Kombinují totiž výhody nájemního a vlastnického bydlení. Stačí totiž, když zaplatíte 25-30 % z celkové ceny bytu. Zbytek peněz platíte ve formě měsíčních splátek. Poté si byt převedete do osobního vlastnictví.

Společnost FINEP aktuálně nabízí družstevní byty v Praze ve 2 lokalitách - Prosek Parku a Britské čtvrti.
Pokud zvažujete koupi nového bytu, neměli byste příliš dlouho váhat. Podle odborníků totiž jejich ceny i letos stoupnou. Nejvyšší zdražení očekávají experti ve Středočeském a Plzeňském kraji a Brně.
Komerční sdělení


Ceny bytů v Praze stoupají méně než na jihu Moravy