Praha.cz

 
Češi boří rekordy: na bydlení si půjčili 180 miliard korun
Pondělí, 28. prosinec 2015 12:23
Češi boří rekordy: na bydlení si půjčili 180 miliard korun

Češi si podle odhadů bank do konce roku vezmou hypotéky v celkové výši 180 miliard korun. Poskytnuté hypotéky přitom v minulosti nikdy nedosáhly takových částek. Například předloni si zájemci o nové bydlení půjčili "jen" 156 miliard.


Hlavním důvodem pokoření rekordu je podle odborníků nízká cena hypoték, která by měla vydržet i příští rok. Možná se tak ještě dočkáme vyšších čísel, na druhou stranu ceny nových bytů postupně stoupají, a to zhruba do 5 % za rok.


Přestože průměrná sazba hypoték roste také, nejde o tak dramatické změny jako v případě nových bytů. Od května vzrostla jen o desetiny procenta a jelikož v květnu byla na svém historickém minimu, stále se jedná o maximálně výhodné ceny.


Rok 2015 je také celkově dobrý pro celou českou ekonomiku. Lidé měli téměř poprvé od krize větší chuť utrácet.


Finep


Nejvíce láká Praha

Dvě třetiny nových bytů z celé České republiky se v roce 2015 prodalo v Praze. Do konce roku by se číslo mohlo vyšplhat až na 7 000 bytů, což je o tisíc více než loni. A z odhadů vyplývá, že zájem o bydlení v hlavním městě nepoleví.


Lidé totiž nové byty v Praze často kupují také na pronájem a o nákupy realit mají zájem také bohatí cizinci.


Finep2

O nové byty bude příští rok zájem

První měsíce příštího roku tedy budou ideální příležitostí pro nákup nového bytu. Hypotéky se se budou stále držet nízko, ceny za byty také ještě tolik nevzrostou a byty na prodej v Praze nebudou nedostatkové zboží.


Byty i rodinné domy na prodej nabízí například společnost Finep. Prohlédněte si její developerské projekty v hlavním městě a vyberte si bydlení podle svých představ.


Finep3

Bydlete ve Stodůlkách

Doporučujeme zejména nové byty v Praze 5 - Stodůlkách. V projektu Britská čtvrť IX jsou k dispozici byty 1+kk, nejoblíbenější 2+kk a 3+kk i prostorné 4+kk. Z nabídky si tak vyberou singles, páry i velké rodiny s dětmi.


Finep4

Praha 5 je velmi žádaná lokalita, které díky nové stanici metra Stodůlky nabízí snadnou dostupnost do centra. Kromě toho je v okolí veškerá občanská vybavenost a ve vnitrobloku nových domů najdete klidovou zónu plnou zeleně. Nemusíte si dělat hlavu ani s parkováním - je vyřešeno podzemními garážemi.


Češi boří rekordy: na bydlení si půjčili 180 miliard korun