Praha.cz

 
Jsou lepší plastová okna, nebo eurookna?
Úterý, 04. srpen 2015 07:15
Jsou lepší plastová okna, nebo eurookna?

Léto je ideální období pro realizaci rozsáhlejší rekonstrukce. Pokud si delší dobu pohráváte s myšlenkou na nová okna, nemarněte čas a pusťte se do toho. Ale co si počít v případě, že se stále nemůžete rozhodnout mezi plastovými a dřevěnými okny? Dřevo i plast mají své specifické vlastnosti a obecně nelze konstatovat, které řešení je nejlepší. Při výběru hrají roli individuální požadavky obyvatel a v neposlední řadě charakter bydlení.


Abychom vám rozhodování usnadnili, sestavili jsme výčet základních vlastností plastových oken a oken ze dřeva (eurooken).


Proč zvolit plastová okna?

Plastová okna patří k nejrozšířenějším typům vůbec. Vyrábí se ze speciálně upraveného PVC, které je bezúdržbové a velmi odolné. Během posledních dekád doznala technologie výroby značné změny a kvalitní profily netrpí neduhy, které byly pro materiál typické v prvopočátcích výroby.


Co se kvality výrobků týče, záleží především na počtu komor, jejich velikosti a rozmístění. Ty nejkvalitnější plastová okna nachází uplatnění i v pasivních a nízkoenergetických stavbách. Potěší vás bohatá nabídka barev a dekorů imitujících dřevo. Ve srovnání s eurookny zaplatíte za plastová okna podstatně nižší částku. Avšak nízká cena by neměla být rozhodujícím faktorem při výběru nových oken. Je vhodné si uvědomit, že pořízení nových oken je investicí na několik desítek let a tak je dobré vybírat okna od renomovaných výrobců, jež vám garantují dlouhou životnost oken. Například tradiční český výrobce oken, firma Oknoplastik, poskytuje na svá okna záruku až 40 let.

Oknoplastik

Proč zvolit eurookna?

Eurookna jsou rok od roku populárnější, což je do jisté míry způsobeno dokonalejší technologií výroby. Vlastnosti moderních eurooken si v ničem nezadají s plastem. Dřevěné rámy sice nemají mezery a komory, ale přesto se u nich můžete spolehnout na vynikající izolační vlastnosti. Za zmínku stojí i další výhody jako snadná opravitelnost a přirozená propustnost (zabraňuje vzniku vlhkosti a plísní). Mezi negativa patří nutnost pravidelné údržby a vyšší pořizovací cena než v případě plastových oken.

Oknoplastik_2

Na výrobci záleží především

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zkonzultujte své záměry přímo s výrobcem. Vyberte si firmu, která se zabývá výrobou plastových i dřevěných profilů – předejdete riziku, že vám záměrně doporučí nevhodné řešení, protože jiný druh oken nemá v nabídce. Renomovaná firma vám na vyžádání zdarma zašle ceník plastových oken, ve kterém byste měli najít všechny důležité informace, jako jsou rozměry a typy nabízených oken, barvy rámu apod. Samozřejmostí by měla být i možnost kalkulace oken na míru, dle vašich požadavků.


Jsou lepší plastová okna, nebo eurookna?