Praha.cz

 
Letošní zdražení vody přinese Praze 440 milionů korun
Pátek, 03. červen 2016 16:59
EKOMPLEX

Od 1. dubna platí obyvatelé Prahy za vodu více než je celostátní průměr. V době minimální inflace poskočila cena vody o necelých osm procent. Nyní Pražané platí 85,18 korun za metr krychlový namísto 79 korun. Celostátní průměr nyní činí zhruba 83 korun.O zdražení vody rozhodlo město, které si od tohoto kroku slibuje 440 milionů korun více než v roce 2015. Pro srovnání, v loňském roce činila částka vybraná na vodném a stočném 1,9 miliardy korun. Vybrané peníze chce Praha investovat do stavby Ústřední čistírny odpadních vod a na opravy vodovodních řádů.

K poslednímu skokovému zdražení vody v Praze naposledy došlo v roce 2013, kdy tehdejší vedení odsouhlasilo zdražení o 11 procent. Na konci let 2013 a 2014 pak voda zdražila pouze o inflaci. Na vývoj vodného v Praze od roku 1990 se můžete podívat zde.

Ušetřit můžete snížením spotřeby


Pokud vás vyšší účty za vodu trápí, snažte se snížit spotřebu. Pár praktických tipů nám poradili vodaři a instalatéři Praha z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Kdo se nebojí investovat, měl by obměnit některé spotřebiče. Nová pračka a myčka spotřebují mnohem méně vody než staré spotřebiče. To samé platí i o elektrické energii.Dalším efektivním úsporným opatřením je výměna starých vodovodních baterií za nové. Ať už zvolíte pákové, termostatické nebo jiné moderní baterie, na vyúčtování za vodu to bude znát.


Spotřebu teplé vody snížíte tak, že se začnete více sprchovat a méně koupat. Instalatéři a vodaři Praha upozorňují, že ušetříte více než 50 % vody a zároveň snížíte výdaje za její ohřev.Myjete-li nádobí ručně, pořiďte si myčku. Pokud si ji z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete pořídit, vyzkoušejte alternativu v podobě speciálního nástavce pro snížení průtoku vody. Instalatér Praha z EKOMPLEXU doporučuje omezovače na 3,8 – 5 litrů vody za minutu – v reálu sníží spotřebu o 50 – 70 %.
Komerční sdělení


Letošní zdražení vody přinese Praze 440 milionů korun