Praha.cz

 
Tento víkend 31.1. - 1.2.2015 bude v Praze vystaven Vyšehradský kodex
Pátek, 30. leden 2015 22:03
Kodex vyšehradský, zdroj: nkp.cz

Po bezmála padesáti letech bude moci široká veřejnost spatřit ve dnech 31.1. a 1.2. 2015 nejvzácnější knihu v České republice – Kodex vyšehradský, jehož cena se odhaduje na jednu miliardu korun. Dvoudenní výstava představí v Zrcadlové kapli Klementina originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým bude možné s asistencí listovat.
Bohatě iluminovaný a unikátní rukopis byl vytvořen nejspíše při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava I. v roce 1086. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, která se pojí s českým prostředím.


Výstavu navštivte ve dnech 31.1. 2015 od 7 – 20 hodin, 1.2. 2015 7 – 19 hodin. Vstup zdarma.


Kodex vyšehradský, zdroj: WikipediaVystavení budou provázet nejpřísnější bezpečnostní opatření. "V prvé řadě jde o vitrínu, která byla vyrobena na zakázku pro Národní knihovnu a nemá v České republice srovnání. Splňuje nároky na nejpřísnější bezpečnostní a klimatické podmínky," prozrazuje Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny. V obdobné vitríně je uložen například faraon Tutanchamon.
Mezi další bezpečnostní opatření patří například osobní ostraha, která bude jak tzv. uniformovaná, tak v civilním oblečení. Počet strážníků bude v řádu desítek. "Všechny vchody a východy z areálu Klementina budou zabezpečeny tak, aby se v případě ohrožení areál okamžitě uzavřel a případný pachatel nemohl uniknout. Více v otázce bezpečnosti již neprozradíme, abychom nedávali návod, jak opatření obejít. Mohu však s klidným svědomím prohlásit, že jsme nic nepodcenili," dodává Böhm.

Na nádvoří budou umístěny panely, kde si návštěvníci budou moci přečíst informace o historii Kodexu vyšehradského. Nebude chybět projekce filmu, natočeného v loňském roce v koprodukci s Českou televizí pod názvem Záhada kodexu XIV A 13. Občerstvení bude zajištěno stánkem přímo na nádvoří u Zrcadlové kaple. "Nezavedli jsme tentokrát rezervační systém. Ten používáme při dlouhodobých výstavách. Pro dvoudenní akci se tento systém neosvědčil, obávám se, že by se tak dostali na řadu jen lidé s rezervací. Očekáváme velký zájem návštěvníků, proto jsme pro expozici zvolili prostory Zrcadlové kaple. Zde nebude tak značné omezení počtu návštěvníků v jednu chvíli, jako například v malých trezorových místnostech. Během hodiny bude možné odbavit mnohem více návštěvníků, aniž bychom kodex jakkoliv ohrozili či vystavili nebezpečí," vysvětluje Irena Maňáková, tisková mluvčí Národní knihovny.

Kodex vyšehradský, zdroj: WikipediaKodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský.

Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála "D" zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.

Internetové stránky: www.nkp.cz
Zdroj: Národní knihovna ČR
Foto: Wikipedia.org

(zem)