Praha.cz

 
Svatováclavská výstava koček neboli Václavka
Středa, 24. září 2014 19:04
Svatováclavská výstava koček neboli Václavka

Svatováclavskou výstavu opuštěných koček bez domova pořádá v sobotu 27. září od 10 do 17 hodin kočičí útulek Srdcem pro kočky. K vidění bude více než stovka kočiček. Celou akci budou provázet zajímavé doplňkové aktivity pro děti i dospělé.


Plakát k akciPsát, že kočka domácí je již po tisíciletí průvodcem člověka, se mi jeví jako nošení vody do mlýna. O tom, že kočka domácí provázela člověka od pradávna, se učí děti ve školách již od prvních tříd. A že byla člověku velmi užitečným průvodcem, je jasné snad každému. Jak jinak by naši dávní předkové ochránili svou úrodu obilí před věčně hladovými myšmi? Kočka byla pro člověka po mnoho staletí nepostradatelným společníkem.


Kromě ochrany před hlodavci se kočka domácí stále více prosazuje jako milý společník člověka. Děti milovaly kočičky vždycky. Jen si vzpomeňte, jak rádi jste je jako malí hladili, třeba na venkově o prázdninách! A nejinak je tomu i dnes. Kdo má doma kočičku, jistě mi dá za pravdu, že když se k němu malý měkoučký uzlíček přitulí, nedá se tomu příjemnému pocitu tepla a blízkosti odolat. Kočičky jsou mnohdy společníkem starších lidí, kterým v dnešní uspěchané době zoufale chybí pozornost a čas blízkých. Stejně tak si je mnohdy pořizují mladí lidé, kteří jsou zaneprázdněni a vracejí se domů z práce pozdě. Kočička je, co se nároků na péči týče, rozhodně méně náročná než, např. pes. Kočička na nás doma počká, i když jsme práci dlouho a dokáže ukázat, že ji náš návrat domů těší.


Ilustrační foto - kocourek CheekZdaleka ale není nutné si pořizovat kočičku drahou, s „papíry“, když s ní neplánujeme jezdit na výstavy a chceme jen milou společnici. A právě takovou kočičí kamarádku či kamaráda si můžete vybrat v sobotu 27. září od 10 do 17 hodin v KC Zahrada, Malenická 1784, na pražském Chodově. Právě tam, na Svatováclavské výstavě, na vás bude čekat 120 kočiček bez domova. Budou se ucházet o vaši přízeň, o vaši lásku, o vaši péči. A když si vyberete, určitě nebudete litovat, kočička vám péči vrátí svou náklonností, přítulností a neskutečně uklidňujícím vrněním ve vašem náručí.


Ale i ti, kdo si z nějakého důvodu kočičku domů vzít nemohou, jsou srdečně zváni. Vystavovatelé budou kromě kočiček k adopci nabízet i různé zboží ve svých charitativních obchůdcích. Součástí výstavy bude veterinární poradna kliniky VETCENTRUM Duchek s.r.o. Připravené jsou také soutěže pro děti a malování na obličej.


Tak co, přijdete se aspoň podívat?


Foto: Eva Indrová, Jana Puchegger Chadalíková

pchj