Praha.cz

 
KULTURNÍ PŘEHLED: Akce na týden (30. 11. - 06. 12. 2015)
Sobota, 28. listopad 2015 21:59
KULTURNÍ PŘEHLED: Akce na týden (30. 11. - 06. 12. 2015), foto: pixabay.com

Zítřejším dnem začíná doba adventní, která je vlastně přípravnou dobou na vánoční svátky. Není se tedy čemu divit, že i v našem přehledu není o akce s vánoční tématikou nouze. První předzvěstí blížících se Vánoc je také svatý Mikuláš. Přestože jej většinou potkáte v doprovodu čerta a anděla v předvečer jeho svátku, na některých místech v Praze jej spatříte už v pátek. Vydat se můžete i do podmanivého světa železničních modelů či na noční procházku po pražské zoo.The Tap Tap v Opeře

30. 11. 2015

The Tap Tap v Opeře 2014, foto: Eva Makovská z webu www.tapvopere.cz V pondělí 30. listopadu 2015 od 18 hodin se ve Státní opeře již popáté představí kapela z Jedličkova ústavu The Tap Tap se svými hosty. Koncert pro rodiče a děti s mikulášskou nadílkou budou moderovat Ladislav Angelovič a Tomáš Cikrt. Kdo to bude mít do pražské opery daleko nebo na něj nezbydou lístky, může koncert sledovat v teple domova v přímém přenosu od 18 hodin na ČT2.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Státní opera, Wilsonova 4, Praha 1Slavnostní otevření knihovny a kulturního centra VOZOVNA

30. 11. 2015

Plakát k akci z webu praha.eu Poslední listopadový den slavnostně otevře Městská knihovna v Praze a městská část Praha 3 víceúčelový kulturní prostor s názvem Vozovna. Nově otevřená knihovna nabídne návštěvníkům příjemné posezení, bohatý výběr knih i připojení na internet. S knihovnou jsou spojeny zdviží a schodištěm víceúčelové sály kulturního centra Prahy 3, které mají současně vlastní vchod a mohou tak fungovat zcela odděleně. Nabízet budou bohatý program složený z různorodých aktivit. Na slavnostní den je pro děti připravena pohádka, pro dospělé pak swingový koncert v podání Avalon Swing Tria či recitál Vladimíra Merty.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Koněvova ulice, Praha 3Vánoční výlet do pohádky s kouzelnými razítky

01. 12. – 02. 12. 2015

Ilustrační foto z webu pixabay.com Přijďte se přesvědčit, že razítka nejsou jenom na razítkování. S razítky Aladine a výtvarnicí Majdou Dejlovou rozehrají příběhy do vánočních přání a vánočního prostírání! Majda bude na místě vytvářet šablony s vánoční tématikou, které se následně budou dozdobovat vánočními razítky. Naučí vás spoustu triků, které pak můžete využít i při tvoření doma. Každý, kdo si přání či vánoční prostírání vyrobí, si ho samozřejmě odnese domů.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Juklík, U Jezera 2031, Praha 5Od kandelábru ke kandelábru

02. 12. 2015

Rozsvícení kandelábru z webu ghmp.cz Pražská plynárenská a Galerie hlavního města Prahy zvou všechny zájemce na adventní a vánoční procházku historickým centrem Prahy spojenou s výkladem o sochařských památkách ve správě Galerie hlavního města Prahy a prohlídkou tří dochovaných kandelábrů na území metropole. S viceprezidentem Cechu lampářů Janem Žákovcem se návštěvníci vydají po cestě z Loretánské ulice, přes Hradčanské náměstí až na Dražické náměstí u Karlova mostu, kde postupně objeví kouzlo rozsvěcování a zhášení lamp. Ruční zažehnutí luceren si budou moci i vyzkoušet.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Loretánská ulice, Praha 1-HradčanyMezinárodní den modelové železnice v Domě vláčků

02. 12. 2015

Ilustrační foto z webu pixabay.com Letošní 2. prosinec byl německým vydavatelstvím Eisenbahn Romantik a několika dalšími organizacemi vyhlášen prvním Mezinárodním dnem modelové železnice. Při této příležitosti nabídne Dům vláčků všem návštěvníkům dárek - ke každé zakoupené vstupence jednu vstupenku zdarma platnou až do 31. ledna 2016. A co zde uvidíte? Na ploše 1500m2 naleznete několik funkčních modelových kolejišť, 7 metrů dlouhý Negrelliho viadukt, model Jindřichohradeckých místních drah a rozkvetlé zahradní kolejiště. Nechybí ani dětský koutek, projekce filmů, občerstvení i interaktivní zábava pro celou rodinu a všechny věkové kategorie. Součástí expozice je i muzeum železničních modelů, ve kterém se nachází kompletní produkce železničních modelů z bývalé NDR, doplněná o příslušenství ke kolejištím, modely budov a autíček. Na jednom místě tak můžete vidět kompletní sbírky modelů Zeuke, Berliner TT-Bahnen a Piko, včetně dárkových setů a modelů, které nebyly v běžné distribuci.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Dům vláčků – 2. patro OD Petřiny, Na Petřinách 1945/5, Praha 6Oslava adventu na Univerzitě Karlově

02. 12. 2015

Plakát k akci z webu ipsc.cuni.cz Druhý srpnový den se při společné oslavě adventu otevřou dveře Univerzity Karlovy všem studentům, absolventům, zájemcům o studium i přátelům. Ve venkovních prostorách Karolina se návštěvníci mohou setkat se zástupci fakult, studentských i absolventských spolků a při kávě či svařeném vínu si mohou užít další program. Ten nabídne koncerty, workshopy pro děti i dospělé, soutěže, prohlídky historických prostor, prohlídky expozice univerzitního muzea a přednášky s vánoční tematikou. Oslava adventu bude završena koncertem ve Velké aule Karolina. Ve Studentském klubu Celetná bude v režii Studentské unie probíhat program až do pozdních hodin.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Ovocný trh 3 a Celetná 20, Praha 1 - Staré MěstoSlavnostní rozsvícení vánočního stromu na Karlínském náměstí

03. 12. 2015

Plakát k akci z webu MČ Praha 8 Jako každý rok bude mít městská část Praha 8 svůj vánoční strom, jehož slavnostní rozsvícení na Karlínském náměstí bude doprovázet kulturní program s vánoční tématikou. Při téměř dvouhodinovém programu se představí Žesťová harmonie, Malá hudecká, Saxofonové kvarteto, zpěváci z Hudební akademie Praha Pavly Zumrové, vokální skupina VOSK, Foerstrovo komorní pěvecké sdružení a kulturní program zakončí zpěváčci ze souboru Osmikvítek. Připraveny budou i dílničky pro děti, v rámci kterých se mohou zapojit do výroby obřího vánočního řetězu, vyzkoušet výrobu špízů z ovoce a čokolády či se zabavit při malování na kelímky. Celým odpolednem návštěvníky provede moderátor Petr Hroch Binder.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Karlínské náměstí, Praha 8Mikulášská nadílka

04. 12. 2015

Ilustrační foto z webu pixabay.com Na několika pražských místech se budete moci již v pátek 4. prosince potkat se sv. Mikulášem, čertem a andělem. Přinášíme vám přehled, ze kterého si možná mikulášsko-čertovskou zábavu vyberete. Vždyť pro děti je toto setkání jedním z nejsilnějších zážitků, kdy očekávají, zda dostanou dárek od svatého Mikuláše či anděla nebo si je odnese hrozivě vypadající čert. Každá dětská dušička totiž ví, že přes rok potrápila rodiče a čeká, jestli se to v nebi či v pekle dozvěděli. Přijďte to s nimi zjistit!


Čertovský bál - informace o předvánočním bálu pro všechny malé čertíky naleznete zde. KD Kyje, Šimanovská 47, Praha 9


Mikulášská nadílka s divadelním představením - informace o příjemném odpoledni s Mikulášem, divadelním představením, jarmarku i dílniček pro děti naleznete zde. Kulturní klub Poštovka, Zahradníčkova 1118/2, Praha 5


Mikuláš v OC Park Hostivař - informace o oblíbené dětské akci se soutěžemi o sladkosti a drobné dárky s Albertíkem naleznete zde. OC Park Hostivař, Švehlova 1391/32, Praha 10


Mikulášská s Triloparkem - informace o netradiční Mikulášské besídce s nadílkou v paleontologickém stylu a prohlídkou interaktivního muzea naleznete zde. Trilopark, Pod Terebkou 1139/15, Praha 4 – Nusle


Mikulášský pohádkový rej - informace o Mikulášské návštěvě spojené s pohádkou i výtvarnými dílničkami naleznete zde. MAM Prostor, U Teplárny 3, Praha 5


Místo konání: Praha – různá místaVečerní prohlídky pražské zoo

04. 12. – 05. 12. 2015

Logo Zoo Praha z webu www.zoopraha.cz Již tradičně se v prosinci naskýtá návštěvníkům možnost poznat, co dělají zvířata v pražské zoo po zavírací době. V doprovodu zkušeného průvodce se milovníci zvířat vydají na noční procházku po Zoo Praha a poznají, jak vypadá noční život zvířat. Prohlídka bude doplněna poutavým výkladem nejenom o biologických zajímavostech, ale i nevšedních zážitcích a událostech ze života zvířat pražské zoo. Zvolit si můžete vždy ze dvou časů. V 17.00 vyráží od hlavního vchodu skupina určená především rodinám s dětmi, v 17.30 pak skupina, u které průvodce přizpůsobí výklad dospělému publiku. Kapacita prohlídek je omezená, proto je nutné se na ně předem objednat!


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Zoo Praha, U Trojského zámku 120/3, Praha 7Vánoce na Výstavišti

04. 12. – 06. 12. 2015

Plakát k akci z webu www.hrncirsketrhy.cz Zastavte se v předvánočním shonu a načerpejte novou inspiraci. Odnesete si domů dárky, dekorace, dobré nápady či jen drobnosti, které potěší. Přijďte nejen za nákupy, ale také nasát atmosféru doplněnou koledami, provoněnou vánočním pečivem, punčem, kořením, provázenou vánoční náladou, kterou v obchodním centru nezažijete. Souběžně s Vánočními trhy probíhají také Hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých se setkáte s hrnčíři, řemeslníky i ctiteli starodávných řemesel a tradic, kteří Vám kromě prodeje svých výrobků nabídnou i ukázky své tvorby.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Výstaviště Praha – Holešovice, areál Výstaviště 67, Praha 7


(ewe)