Praha.cz

 
Vinobraní v trojské botanické zahradě
Sobota, 12. září 2015 07:00
Vinobraní v trojské botanické zahradě

K podzimu již tradičně patří vinobraní. Nejinak tomu bude i v Praze. Vinice sv. Kláry nabízí dnes a zítra nejen muziku, u které si můžete zazpívat spolu s cimbálem, ale i pro vinobraní netradiční jazz či divadlo. Zájemci se mohou seznámit s expozicí výroby vína a degustovat ve vinném sklípku. Chybět samozřejmě nebudou cenami ověnčená vína z Vinice sv. Kláry, vína osmi předních českých i moravských vinařů a burčák.


„Terasa viničního domku, která nabízí metropoli jako na dlani, v září tradičně ožije vinobraním. Jedná se o oslavu sklizně hroznů, a proto nesmí chybět dobré jídlo, muzika a hlavně víno. Za vína roku 2014 jsme získali zlaté i stříbrné medaile. Aktuálně probíhá soutěž Můj vinař roku, kde jsme jedinou pražskou vinicí a pohybujeme se do desátého místa. Uvidíme tedy, jak hlasování dopadne,“ sdělila Eva Smržová, pověřená řízením trojské botanické zahrady.


V trojské botanické zahradě nebude o zábavu nouze. Různé hudební žánry doplní Divadlo za vodou. „Hořká komedie s názvem Bedřich Hrozný bude netradiční částí programu, stejně jako různorodá hudba. Poslouchat můžete nejen lidovky a dechovku, které k vinobraní patří, ale i jazz, country či swing. Terasa u vinice přímo vybízí k tanci,“ představila část programu tisková mluvčí botanické zahrady Lucie Herberová.


Program probíhá po oba dva dny od 11 do 19 hodin. Vstupné je během vinobraní mimořádné. „Jako každý rok se vstupné botanické zahrady při vinobraní mění. Nejinak je tomu i letos. Po celý víkend neplatí sousedské ani jiné permanentky, Trojská karta či Garden Pass. V provozu nebudou ani samoobslužné brány. Návštěvníci však mohou v rámci jedné vstupenky navštívit i vinobraní konající se v sobotu 12. září na zámku Troja. Ceník vstupného lidé najdou na www.botanicka.cz,“ doplnila tisková mluvčí.


Výstava masožravek


Masožravky v trojské botanické zahraděDo neděle 13. září mohou návštěvníci zavítat také do skleníku Fata Morgana, kde probíhá výstava masožravek. Obdivovat mohou tak nejrozsáhlejší sbírku špirlic mezi evropskými botanickými zahradami a největší sbírku masožravek heliamfora v České republice. Poprvé v České republice mohou lidé na výstavě spatřit kvetoucí rostlinu druhu Heliamphora parva. Jedná se o první květenství tohoto druhu v Česku.


„Heliamfory v naší expozici nejsou nikde v Evropě ukazovány v takovém rozsahu jako u nás ve Fata Morganě. Tyto masožravky jsou doma na jednotlivých, nedostatečně prozkoumaných stolových horách a stále se popisují nové druhy. Proto jsme pyšní, že máme tak jedinečnou sbírku,“ řekl kurátor tropických rostlin Vlastík Rybka.


Heliamfory patří k masožravkám, které mají takzvanou gravitační past. „Heliamfory lákají svou kořist na nektar pod víčkem. Jakmile hmyz vleze dovnitř na stěny pasti, zkoumá, jestli není nektaru víc. Proto jde níž a níž, až se pak nemůže přes chlupy směřující dolů dostat zpátky. Tato masožravka je zajímavá také svým elegantním „pasem“ v půlce své pasti. Je tam odtokový otvor, který ji, když do ní prší, zbavuje přebytečné vody,“ popsal Rybka. K masožravkám s gravitační pastí patří i špirlice. Sbírka tohoto druhu masožravých rostlin trojské botanické zahradě je největší ze všech evropských botanických zahrad.


Součástí výstavy jsou i masožravé láčkovky, které se nachází v zadní části tropického skleníku. Dorůstají do výšky až 20 metrů a mají největší pasti. „Největší past, kterou mohou návštěvníci výstavy vidět, patří láčkovce uťaté. Je velká zhruba 25 cm. Protože má láčkovka víčko, lidé si často myslí, že jej při chycení kořisti sklapne. To je ale omyl. Víčko chrání past před nadbytečnou vodou z častých dešťů,“ vysvětlil Rybka.


Na výstavě si návštěvníci masožravky nejen prohlédnou, ale dozví se mnoho zajímavých informací například o jejich důmyslném lapání kořisti, odkud tyto rostliny pochází a jaké nejčastější mýty o masožravkách kolují. A komu se masožravé rostliny zalíbí natolik, že by je chtěl pěstovat doma, může si některé druhy v rámci výstavy zakoupit.


Foto: pixabay.com

Zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)