Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Cítíte se v Praze bezpečně?
Cítíte se v Praze bezpečně?
Středa, 30. říjen 2013 08:33
 Cítíte se v Praze bezpečně?

Zaměstnanci Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se v uplynulých čtyřech letech intenzívně zabývali výzkumem, jehož cílem bylo zjistit, jak bezpečně se obyvatelé Prahy cítí na ulicích, v parcích, podchodech…Zajímavým faktem, který z výzkumu vyplynul je, že na Žižkově se lidé cítí na ulicích méně ohroženi než na Václavském náměstí.


Realizátoři výzkumu podrobně vyzpovídali více než 400 lidí. Velký rozdíl byl mezi pocitem bezpečí mužů a žen v oblasti Žižkova. Spíše bezpečně nebo zcela bezpečně se tam cítí přes 70% mužů, na stejnou otázku odpovědělo přes 40% žen záporně.


Čeho se na ulici bojíme nejvíc?


Lidé v centru města se nejvíc bojí podezřelých osob. Mezi ně řadí opilce, bezdomovce, narkomani, příslušníky etnických skupin. Nevalnou pověst z hlediska bezpečnosti mají mezi lidmi parky. Obyvatelé sídlišť považují za riziková ta místa, která nejsou dostatečně osvětlená a také chátrající nevyužívané budovy.


Jaká konkrétní místa považujeme za nebezpečná?


Obyvatelé Žižkova vnímají jako nejméně bezpečnou oblast Dolního Žižkova, dále pak ulice Koněvova, Spojovací či Husitská. Pocit bezpečí nemají ani při chůzi po Olšanském a Žižkovském náměstí. Negativní pocity vyvolává z hlediska bezpečnosti park parukářka, Vítkov a okolí stanice metra Náměstí Jiřího z Poděbrad.


Turisté v PrazeVýzkumu se zúčastnila také studentka Dorota Šuráňová, která v Praze žije odmalička. Dvaadvacetiletá mladá žena výzkumníkům řekla: „Jednou v životě jsem šla tunelem pod Vítkovem a potkala jsem tehdy jediného opilého člověka. Z opuštěných míst mám strach, takže se mu od té doby vyhýbám.“


Ve výzkumu nedopadla zrovna dobře ani Praha 1. Dotazovaní obyvatelé se shodli na tom, že u nich převládá v této lokalitě spíše pocit nebezpečí. Nejohroženěji se cítí starší lidé. Všem vadí vysoká koncentrace nočních podniků a velké množství osob, které lidé vnímají jako podezřelé.


Za místa s větším rizikem považují lidé okolí Malé Strany a Starého Města, ulice Vodičkova, Ve Smečkách a Václavské náměstí. Nevalnou pověst mají mezi obyvateli Prahy i parky Petřín, Kampa nebo Karlovo náměstí.


Dorota Šuráňová ve výzkumu uvedla (na rozdíl od jiných respondentů): „Na Václaváku se nebojím, protože je okolo hodně lidí“.


Hlavní a Masarykovo nádraží


Účastníci výzkumu opakovaně zmiňovali za nebezpečná místa Hlavní a Masarykovo nádraží. Nádraží na celém světě obecně nebývají mezi lidmi oblíbeným místem. Spíše jsou považována za místa, kde je potřeba být stále ve střehu a mít se na pozoru před možným nebezpečím. Studentka Dorota Šuráňová považuje nádraží za místo spíše nepříjemné než nebezpečné. Řekla k tomu následující: „Pohybuje se tam hodně bezdomovců a opilých lidí, kteří si chtějí povídat, ale kriminálních živlů jsem nikdy moc nepotkala.“


Problémem Prahy jsou krádeže


Vcelku logicky jsou největším problémem Prahy krádeže a loupeže. Praha je místem, kde se koncentruje větší množství sociálně deviantních osob, které způsobují problémy. Praha představuje v našem celorepublikovém měřítku jeden z regionů s nejvyšší kriminalitou. Určitě je to dáno souhrnem mnoha faktorů – od množství lidí, kteří se po Praze denně pohybují až po přitažlivost Prahy pro různá individua, která rozhodně nemají v úmyslu vydělávat si na svůj život poctivě.


Přesto ale svítá na lepší časy. Podle policejních statistik kriminalita v Praze pomalu, ale jistě, rok od roku klesá. Např. v roce V roce 2008 bylo zjištěno přes 83 000 kriminálních činů, zatímco vloni jich pražští policisté zaznamenali o 10 000 méně. Pokud to tak bude pokračovat dál, možná se dočkáme, že Praha bude bezpečnější a přívětivější pro život běžného obyvatele.


Foto: Jana Puchegger Chadalíková, www.praha.cz

pchj



Cítíte se v Praze bezpečně?